| Ciuche_Robert_1980 a întrebat:

Hei, Salutare tuturor!
Ajutati-ma si pe mine!
Cand vreau sa deshid telefonul, se deschide, apoi de inchide, si se dechide iar si apara Android system recovery si are mai multe funcii :
-reboot system now
-apply update from ADB
-wipe data / factory reset
Si tot asa...
Am dat de mai multe ori reboot system now, dar tot nu se deschide, imi tot apare chestia aia!
Cine ma ajuta are

Răspuns Câştigător
| GabrielStn a răspuns:

Da-i Wipe data/Factory Reset ( vei pierde toate datele de pe telefon ). Daca nu porneste nici prin aceasta metoda inseamna ci nevoie de un nou sistem de operare. In acest caz, cauti pe internet un custom ROM la fel ca cel de pe telefon si il descarci. Daca ai Samsung atunci folosesti Odin, si vei reinstala sistemul de operare, daca ai LG folosesti LG Mobile Support Tool. etc. Daca nu te descurci, atunci mergi in service, costurile fiind de aproximativ 50 de lei.

3 răspunsuri:
| Ciuche_Robert_1980 explică:

Cum instalz customROM?

| GabrielStn a răspuns (pentru Ciuche_Robert_1980):

In functie de brand-ul telefonului, exista diverse aplicatii cu ajutorul carora poti face acest lucru, ba chiar direct din telefon. Pentru a instala un custom ROM, ai nevoie ca telefonul tau sa fie rootat si sa aiba de asemenea si meniu de recovery. Descarca in pc un Custom ROM ( de preferat sa fie aceeasi versiune de Android pe care ai avut-o si in trecut ) de pe site-ul producatorului daca il gasesti, daca nu incearca pe site-urile specializate in aplicatii pentru Android. http://cristianls.ro/......martphone/

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Selectezi opţiunea "wipe data / factory reset" - telefonul se va reseta big grin
ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Toate cele bune!