| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU

De ce pe telefonul meu nu scrie direct cu diacritice cand am activat acea functie? Telefonul meu este Allview p6 life. Intreb pentru ca pe telefonul mamei care este Samsung scrie direct cu diacritice cand al meu nu, desi e activat. Help, funda celui care rezolva

O seara buna

1 răspuns:
| Ykuzo a răspuns:

Descarcă din Google Play aplicația: Gboard (noua denumire a aplicației Google Keyboard)
Această aplicație adaugă o nouă tastatură device-ului. Pentru a scrie cu diacritice, selectează limba română din meniul setări iar apoi menține apăsat pe litera "a" pentru: "ă", "â" și multe altele. Se aplică același lucru și la celelalte litere: "s" pentru "ș" ș.a.m.d.