| JusTPauL a întrebat:

Cum pot sa-mi fac si eu telefonul sa scrie cu diacritice?

Răspuns Câştigător
| CRYSSTAL a răspuns:

Cum sa Scrii cu Accente/Diacritice pe un Android

Uneori este destul de greu să distingi cuvintele și accentele atunci când comunicați prin mesaje text. Deoarece tastatura de bază a smartphone-urilor Android include numai alfabetul din S.U.A., este dificil să introduci cuvinte spaniole, cuvinte franceze sau alte cuvinte care necesită accente. Dacă doriți să fiți mai precis, utilizați tastatura inteligentă: vă va permite să tastați cu accente pe un dispozitiv Android.

1. Deschideți Magazinul Google Play. Atingeți pictograma Magazin Play din ecranul de pornire al Android. Magazinul Google Play este magazinul de aplicații Android, unde puteți descărca diverse tipuri de software pentru dispozitivul Android.

2. Căutați aplicația Smart Keyboard. tastați "Smart Keyboard" în câmpul textului de căutare. Apăsați tasta Enter de pe tastatura digitala pentru a începe căutarea. Tastatura inteligentă ar trebui să apară în partea de sus a listei cu rezultatele căutării. Există două versiuni ale Smart Keyboard pe care le puteți descărca: Trial și Pro. Trial oferă funcții de bază ale tastaturii, în timp ce Pro, versiunea plătită, are mai multe setări avansate pe care le puteți personaliza și personaliza. Puteți alege să descărcați fie una.

3.Descărcați și instalați aplicația. Selectați tastatura inteligentă din listă pentru a deschide rezumatul acesteia. Atingeți butonul "Install" (Instalare) pe care îl veți vedea pe acest ecran și atingeți "Accept" în ecranul Permisiuni care apare pentru a descărca și a instala instantaneu aplicația pe Android.

DUPA INSTALERE

4.Deschideți Setările dispozitivului Android. Atingeți aplicația cu pictograma roată din ecranul de întâmpinare sau din sertarul de aplicații al dispozitivului pentru a deschide setările. Aici puteți gestiona și personaliza tot felul de caracteristici și opțiuni disponibile pe Android.

5.Selectați "Limba și intrare" din ecranul Setări. Puteți vedea aici toate opțiunile legate de metodele de introducere. Pe noile sisteme de operare Android (versiunea Jelly Bean și beyond), puteți găsi această opțiune aflată în secțiunea "Dispozitivul meu".

6.Activați tastatura inteligentă. În ecranul Limba și introducere, veți vedea o opțiune numită "Tastatură și metode de introducere". Ar trebui să vedeți tastatura inteligentă afișată sub această opțiune. Este suficient să apăsați tasta "Smart Keyboard" din listă sau să introduceți un marcaj de selectare lângă numele acesteia pentru a o face ca aplicația tastatură implicită Android.

DUPA CE ESITI DE ACOLO

7.Deschideți aplicația de mesagerie. Atingeți aplicația Mesaje din ecranul de pornire și începeți să compuneți un mesaj nou sau să răspundeți la un fir. După ce ați deschis compozitorul mesajului, tastatura inteligentă ar trebui să apară automat.

8.scrie cu accente. Apăsați litera pe care doriți să o introduceți și țineți-o timp de cel puțin două secunde. Va apărea o listă de accente pentru acea literă. Atingeți accentul pe care doriți să îl utilizați și va fi adăugat la mesajul pe care îl scrieți. Faceți asta pentru fiecare litere care vreti sa fie accentuată.

9. Tastați cu accente ori de câte ori doriți. Tastatura inteligentă poate fi utilizată nu numai cu mesaje text, ci și cu alte aplicații Android, deoarece înlocuiește în esență aplicația de tastatură a dispozitivului. Puteți tasta cu accente în timp ce conversați prin chat pe Facebook sau căutați un anumit cuvânt în timp ce navigați pe Internet utilizând browserul dvs. mobil.

| JusTPauL explică (pentru CRYSSTAL):

Swiftkey tastatură asta e ceea ce căutăm. Am folosit aplicația asta cu mulți ani în urmă dar am uitat de ea. Aveam impresia ca din telefon trebuia setata dar nu exista asa ceva în telefon.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Când scrii mesaje nu-ți sugerează editorul cuvinte ce conțin diacritice?

| mihai69 a răspuns:

Alegi la setări tastatura românească. Pentru diacritice, ții apăsat mai mult pe literele fără ele (A, I, S, T).

| anonimg a răspuns:

Trebuie să cauți în setările telefonului acest lucru.

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Intri la setări -> Limbă și introducerea textului și setezi limba de pe engleză pe română. Cam atât, sper să meargă happy

| Lambi a răspuns:

Scrise cu diacriticele