| Mariia_Cristiina_1999 a întrebat:

Heii! Am si eu o problema. parintii mei mi-au luat un telefon Orange Hiro la abonament. si. eu sunt pe Cosmote, am decodat telefonul si cand bag cartela cosmote imi spune ca am Roaming desi eu nu l-am activat. si nu stiu ce sa fac sa imi mearga net-ul pe cartela. Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un raspuns? Ce as putea sa fac? Mulţumesc! ☺

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaming-ul il activeaza ei automat. Dezactiveaza-l din setari, trebuie sa ai un sistem din acela automat, gen *222. Cu internetul te poti ajuta cautand setarile de internet Cosmote pentru cartela si introducandu-le manual. Asta ar trebui sa rezolve problema.

2 răspunsuri:
| catalinutzu95 a răspuns:

Ai reusit sa faci ceva cu roming-ul? cum l-ai dezactivat?

| Mariia_Cristiina_1999 explică (pentru catalinutzu95):

Da, am intrebat un specialist si mi-a spus ca desi acolo imi arata roaming el nu este activat pe cartela, ci telefonul face figuri pe cosmote. si acum merge ok.