| sebastian1979 a întrebat:

Iphone 5s sau Sony xperia z2? Ma intereseaza pareri a celor care au sau au avut aceste telefoane.

3 răspunsuri:
| Celcareajuta a răspuns:

E discutabil, dar eu am mers dintr-un principiu PERSONAL pe Iphone 5 (nu mi-am permis 5s, dar va urma...) si anume: Andoid-ul este incarcat pe o gramada de terminale de la Vonino, Evolio pana la HTC, Samsung, Sony cu care complementaritatea (nu sariti) e clar ca nu e foarte ridicata. Apple isi proiecteaza singur soft-ul, deci aparatele lor duc lipsa de probleme de compatibilitate.

| RB26DETT a răspuns:

Eu as alege si un Sony xperia z1 in locul unui iphone 5s, nu se merita sa iti iei iphone, majoritatea aplicatiilor de pe iphone necesita net, magazinul de pe care iei aproape toate jocurile cu plata iti cere card de credit la creearea contului, ecranul este mai mic, performante slabe, 1 gb de RAM si 1, 3 dual core? praf! cu toate ca e pe 64 biti, e praf! in ziua de azi sunt procesoare octa core pe alte telefoane! Parerea mea este sa iti iei Sony xperia Z2! am un Sony xperia M [1 ghz dual core, 1 gb RAM, adreno 305] si sunt foarte multumit de el! are o gramada de functii suplimentare fata de un Samsung pe la aceleasi performante sau mai ales un iphone 4s nu i-ar face fata intr-un test de performanta si daca al meu are atatea functii, gandeste-te cate are Z2-ulwinking
In locul tau nu as mai sta pe gand laughing, o intrebare, scuza-ma, penibila, daca tu vrei sa arunci o gramada de bani pe ceva depasit de mult [iphone-ul] inseamna ca tu nu te iei dupa ce stie sa faca ci dupa nume! un telefon il alegi dupa ce stie sa faca, nu dupa nume! alege intelept! uita-te la categoria asta, vezi o gramada de probleme cu iphone-urile si daca l-ai scapat o data pe jos RIP!

| BogdanSVPetc a răspuns:

Celcareajuta are perfecta dreptate! Sony e cel mai bun, e un telefon prea performant in comparatie cu iphon-ul.Iti raspund si eu pentru aa sustine dreptul ajutor, asta in cazul in care nu ai folosit deja ajutorul fara sa raspunzi.Si da poti sa-mi spui ca explic ca o cisma,dau rezumatul informatiilor detaliate pentu ca ma grabes ft. tare acum! Sony e dea dreptul laudabil,si e printre unicele telefoane cu cele mai multe filtre si radacini(adica foarte multe setari la camera, poti face ceva sf doar cu intermediul unei aplicatii incorporate, sa nenumaratele functii la claritatea apelului).Nu are tocmai cel mai detaiat design, dar nu asta conteaza si avand in vedere ca il compari cu un iphone,...un fleac, nu-i nimic.Foarte misto e faptul ca e subacvatic, bine inteles, nu te apuca sa ii faci dus, ca e totus cam sensibil in unele locuri(risti sa intre apa).Mai rar totusi o plinbare cu le in mana sub apa nu-l strica.Are difuzoare foarte foarte bune, stero.Camera destul de buna de 20.7, android mare 4.4.2. de la kitcat iar cei de la soni sunt generosi, si optimizeaza un upgrade le 5.0.Merg destul de bine si jocurile,fara lag, gta san, dar fara ultimul tip de umbre, asphalt 8, combat nu stiu um etc.Deci da alege Sony.