| Marius1789 a întrebat:

La jocuri e destul un procesor cu 2 nuclee? Dacă nu, de ce ar trebui mai multe?

3 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Ai nevoie de mai mult pentru ati procesa informatiile mai repede, ca la masina, vrei sa mergi mai repede, ai nevoie de un motor mai puternic, dar la jocuri nu conteaza numai procesorul.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Depinde de ce procesor este, ce frecventa are, daca este single-core, dual-core, quad-core, octa-core. Cel mai mult depinde de ce fel este construit procesorul, pentru ca un procesor Qualcomm de 1.5 ghz dual-core este mult mai bun decat un Mediatek de 1. 5ghz quad-core. Si la telefon nu conteaza numai procesorul, ci si Chipset-ul si GPU-ul.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Si depinde si ce jocuri, de exemplu, Modern Combat 5 nu o sa ceara aceleasi cerinte care le cere Angry Birds sau 99 bricks.