| vladmircea a întrebat:

Salut.
Ce trebuie la un laptop procesor i7 cu 4 nuclee? Tin sa specific ca laptopul am sa il folosesc si pentru jocuri ai placa video nVIDIA sau amd radeon?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Întrebarea ta seamana mai mult cu o ghicitoare!
Probabil vrei sa-ti cumperi un laptop. Daca e asa si vrei sa fie bun la toate atunci uita-te dupa unul asa :
- procesor i7 cu 2.4 Ghz
-rami = minim 4
-placa video cu memoria de minim 2gb, iti recomand Nvidia GTX 680 minim!
Bafta!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afara de faptul ca ai exprimat intrebarea intr-un mod agramat de se chinuie omul sa inteleaga ce vrei...

Un sistem gaming se bazeaza in cea mai mare parte pe placa video, care recomand sa fie nVIDIA pentru suport Physx direct pe GPU.

Orice peste un i5, 8gb ram si o placa video de restul banilor este perfect pentru orice stil de gaming (racing, shooter, RPG, etc).

De asemenea un monitor de 24inch si nu te zgarci la sursa, minim 550W si de calitate.

Placa video consta atat in capitatea de memorie (recomand minim 2GB, preferabil 4GB, desigur GDDR5), cat si de generatia gpu (noua serie 9xx este energy saver si ~ +20% performance peste seria 8xx)

| zickuo a răspuns:

Nu inteleg care e intrebarea...