| Ionut_Florin_1995 a întrebat:

Sallut tpu.Am un Samsung Galaxy 6500D e un mini 2, si as vrea sa il rootez si sa bag un android precum 4.1.2.Daca stiti cum se face mai usor ajutatima.Dau funda! :* :* happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acest model de telefon este foarte SLĂBUŢ şi NU va putea rula Android 4 - se va bloca :(
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_mini_2_s6500-3883.php

Deci, NU îţi recomand să faci Root şi să instalezi un Android 4!
Mai mult, NU îţi recomand să faci Root deoarece PIERZI Garanţia şi, dacă nu te pricepi, îţi poţi strica/bloca telefonul!

Dacă vrei neapărat să încerci, atunci vezi detalii la linkul :
https://www.google.ro/#q=Samsung+Galaxy+mini+2+S6500+root

https://www.google.ro/#q=Android+4.1.2+for+Samsung+Galaxy+mini+2+S6500

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| Ionut_Florin_1995 explică (pentru bursuc001):

Am reusit sa dau root si sal flasuesc laughing dar cand am instalat cm11 sa instalat cat sa insalat si dupa nu stiu ce mi-a zis nu mi se mai deschide normal imi apare logoul Samsung galaxy mini 2 6500D si iar se inchide am vazut la alti ca au luat cm10 eu am luat 11 are ceva de asta nu mi-a mers?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru Ionut_Florin_1995):

Mda, şi eu ce ţi-am ZIS mai sus?

"NU îţi recomand să faci Root şi să instalezi un Android 4!
Mai mult, NU îţi recomand să faci Root deoarece PIERZI Garanţia şi, dacă nu te pricepi, îţi poţi strica/bloca telefonul!"

Vezi ce se întâmplă dacă NU asculţi?

Înainte de a instala CM11 trebuia să te uiţi la lista de BUG-uri :
https://github.com/......mon/issues

Din PĂCATE, ai brick-uit telefonul :(

Vezi dacă poţi să-l repari cu una din metodele de la linkul :
http://androidflagship.com/3217-fix-damaged-bricked-android-device

Dacă nu reuşeşti, atunci va trebui să duci telefonul la un Service!

| Ionut_Florin_1995 explică (pentru bursuc001):

L-am dus la un service sa mi-l faca a zis cai softu dus sad laughing

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru Ionut_Florin_1995):

Mda, bănuiesc că l-au resoftat...
Ai grijă să NU te mai "joci" cu Root & Custom-ROM!

O zi frumoasă.

| Ionut_Florin_1995 explică (pentru bursuc001):

Ma daca nu mai fac nimic...mi facut telefonul cum era inainte cu adroid 2.3.6 gingerbread tongue happy nu se mai duce softu daca nu-i mai fac nimic nu?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru Ionut_Florin_1995):

Dacă nu mai încerci să instalezi alt Android ( Root & Custom-ROM ), NU vei mai avea probleme cu telefonul happy

Toate cele bune.

| Ionut_Florin_1995 explică (pentru bursuc001):

Ce fel de androiduri sunt pentru telefonul asta in afara de 2.3.6?

| Ionut_Florin_1995 explică (pentru Ionut_Florin_1995):

Merge 2.3.7? Cyanogen Mod 7.2 si cum trebuie sa fac? plizz happy :* :*