| Mariussssssss a întrebat:

Am un telefon cu android 2.3 si o cartela frog cu extraoptiunea frog enjoy. Ma puteti ajuta sa il configurez, ca sa ma pot conecta la net?

Răspuns Câştigător
| Masinadescris a răspuns:

Cum pot seta telefonul meu pentru a utiliza serviciul Web'N'Walk?
In urma activarii serviciului Web'N'Walk, vei primi si un mesaj de confirmare: Un SMS de la numarul scurt 9691 prin care ti se va cere sa raspunzi pentru a solicita setarile de telefon pentru serviciul Web'N'Walk.
Daca ai serviciul deja activ si inca nu ai setat telefonul, trimite un SMS gratuit la 969 cu textul "SETARI".

Poti opta sa introduci si manual parametrii generali pentru configurarea telefonului:
Creati un profil cu numele:Webnwalk
APN (Access Point Name):wnw
Nume utilizator:wnw
Parola:wnw
Pagina de start: http://m.webnwalk.ro
Autentificare: Normala
Proxy:activat/enabled
Adresa Proxy:10.252.1.62
Port Proxy:8080
Selectati profilul ca implicit(activ) la setari internet si setari java
Opriti si reporniti telefonul.

In cazul in care ai configurat manual telefonul, nu uita sa accesezi http://mini.opera.com/wnw_ro pentru a descarca si instala Opera Mini Web'N'Walk.

Nota: Daca telefonul tau nu figureaza in lista telefoanelor compatibile cu acest serviciu, nu putem garantata pentru:
- functionarea serviciului WebnWalk
- afisarea corecta a paginilor accesate
- compatibilitatea cu aplicatia Opera Mini si compatibilitatea continutului descarcat din portal.

Acestea ar fi setarile originale sa le spunem... uite unde trebuie sa mai faceti unele modificari daca telefonul nu este in lista lor faimoasa si va tot spune ca telefonul Dvs nu este compatibil, va spun eu toate tel din noua generatie sunt compatibile dar cu mici modificari. Modificarile pe care le am facu eu atat la Nokia 5800 cat si la HTC Desire

Pt a introduce setarile (vorbesc pentru HTC Desire dar cred ca pe toate androidele este la fel )

Meniu --> Settings -->Wireless & networks --> Mobile networks --> Network Mode seteaza GSM / WCDMA auto
apoi
Meniu --> Settings -->Wireless & networks --> Mobile networks --> Access Point Names --> apasa butonul Meniu --> New APN si aici introduci

APN (Access Point Name):wnw
Nume utilizator:wnw
Parola:wnw
Pagina de start: http://m.gogle.com
Autentificare: Normala
Proxy:activat/enabled
Adresa Proxy:10.252.1.62
Port Proxy:8080
MCC: 226
MNC: 03
Authentication type: Pap or CHAP

1 răspuns:
| Masinadescris a răspuns:

Uita-te aici mai bine. Introdu toate astea si va fi ok: APN (Access Point Name):wnw
Nume utilizator:wnw
Parola:wnw
Pagina de start: http://m.gogle.com
Autentificare: Normala
Proxy:activat/enabled
Adresa Proxy:10.252.1.62
Port Proxy:8080
MCC: 226
MNC: 03
Authentication type: Pap or CHAP