| zNx01 a întrebat:

Astazi mi-am luat un iphone 5 cu r-sim si nu stiu cum sa-i configurez r-sim-ul.
Persoana de la care l-am luat era pe Vodafone, iar eu sunt pe telekom. nu stiu cum sa il configurez, imi spune "niciun serviciu".
Am si acel cod ar r-sim-ului care nu stiu ce se face cu el, mi l-a dat baiatul respectiv de la care l-am luat.
Care vrea sa ma ajute? URGENT Dau funda

Răspuns Câştigător
| MobitelServiceGSM a răspuns:

Pentru a folosi acel r-sim trebuie sa stii pe ce retea este codat telefonul. In functie de acest lucru, bagi acel cod atunci cand pornesti telefonul cu r-sim si sim. La fiecare schimbare de cartela, r-sim-ul se reseteaza si cere din nou acel cod. Probabil cel care l-a vandut ti-a dat un cod din 5 cifre care corespunde operatorului pe care este codat iPhone.
Incearca cu alta cartela, pornesti telefonul si in cateva secunde o sa-ti apara un meniu r-sim in care sa introduci acel cod din 5 cifre.
Daca nu te descurci incearca la un service gsm iphone. Mai jos ai niste link-uri.

http://www.mobitel.ro

http://www.service-iphone.info

3 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

E blocat, du te cu el la telekom sau Vodafone

| Alex1254 a răspuns:

E blocat in retea.Du-l la deblocare!

| zNx01 explică:

E pe Orange Franța, se deblochează cu r-sim..nu cred ca trebuie sa il fac neverlocked. Daca e blocat Orange Franța si mergea Vodafone, e normal sa-mi i cartela de cosmice prin r-sim..doar ca nu stiu cum sa.l fac. Maine o sa.l duc la un gsm