| Nam3less a întrebat:

Salut, dacă nu am făcut formatare bateriei telefonului este posibil să scadă durata de viață, p.s am un J5 2016
Dau funda

Răspuns Câştigător
| darkwisper a răspuns:

Nu exista "formatare" a bateriei. Formatare era la bateriile de tip NiMh sau NiCd. Nu la LiPo sau Li Ion.
Orice baterie ii scade valoarea de la fabrica si pe fiecare ciclu de incarcare/descarcare.

Raspuns final, DA, o baterie Li Ion scade puterea pe fiecare incarcare.

2 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Nu se mai fac formatari la bateriile smartphone-uriilor de oarece sunt facute din litiu-ion sau litiu-polimer happy, asta ar insemna ca nu au nevoie de formatare

| Knight141 a răspuns:

Nu e nevoie de nici o farmatare pentru tipurile noi de baterie, fiecare baterie isi pierde din durata de-alungul timpului...