| Egi_Teodor_2001 a întrebat:

Dețin un Allview A5 ready si am avut o cartela de Vodafone in el,iar eu i-am scos cartela deoarece am vrut sa fac un schimb si făcând schimbul de cartele mi-a apărut un mesaj cu textul "introduceți parola de confidențialitate pentru deblocarea telefonului, ma puteți ajuta cum l-as putea debloca? va rog

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa introduci codul PIN al cartelei (4 cifre).
Daca introduci gresit de 3 ori, cartela se va bloca complet si va cere codul PUK pentru deblocare.
Codul PIN si PUK sunt scrise pe cartonul din care s-a decupat cartela SIM.
Daca cineva a schimbat codul PIN original, de pe cartela, atunci trebuie introdus acel cod nou.
Daca s-a pierdut cartonul original si telefonul cere codul PUK, atunci trebuie sa apelezi la furnizorul de telefonie (caserie) sa-ti deblocheze cartela sau sa-ti dea codul.

| Romy777777 a răspuns:

Incearca cu telefonul stins sa tii apasat power+volum up, iti va aparea un meniu de boot in care navighezi cu tastele volul sus-jos si selectezi reset factory settings, ceva de genul. Daca nu merge nici asa, doar cu rescriere de soft se mai poate rezolva la un service sau de unde ai luat telefonul daca mai este in garantie.