| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu un galaxy s2: uneori cand primesc un sms, chiar si dupa ce il citesc tot imi apare acolo jos la icoana cu mesaj un 1 ca si cum as avea ceva necitit, si chiar si dupa ce sterg toate mesajele tot apare. Versiunea Android 4.0 ice cream sandwich.

Răspuns Câştigător
| ahlrh a răspuns:

Când aveam versiunea Android 4.0.3 pățeam și eu așa dar mai rar. Am de câteva zile Android 4.0.4 și e mai stabil. Deocamdată n-am avut probleme cu WiFi-ul/Mesajele/Blocări ale aplicațiilor ca până acum.

Actualizează-ți soft-ul.
Succes!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ahlrh):

Poti sa-mi oferi cateva instructiuni cum sa-mi fac actualizare?

| ahlrh a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur. Este o operațiune destul de riscantă. Trebuie să te asiguri mai întâi că bateria este încărcată 100%!
Update-ul pe care îți explic cum se face este unul oficial care NU anulează garanția.
Pasul 1:
Descarcă Samsung Kies
www.samsung.com/ro/kies

Pasul 2:
Instalează aplicația Kies (dacă poți, alege limba română)

Pasul 3:
Conectează telefonul la computer cu ajutorul cablului USB în timp ce Samsung Kies rulează în fundal.

Pasul 4:
Aici apar de foarte multe ori probleme, telefonul nu se conectează la aplicație sau driverele usb n-au fost instalate corect, etc.
Dacă s-a conectat la aplicație de aici totul devine simplu.

Pasul 5:
Dacă pentru S2-ul tău a apărut o nouă versiune de OS atunci Kies te îndrumă cum anume să realizezi actualizarea și te înștiințează în legătură cu bateria și alte precauții înainte de a începe.

Dacă nu te pricepi, recomand să-l trimiți în service, mai ales dacă ai garanție (cred că poți actualiza soft-ul telefonului utilizând garanția în service), oricum, dacă reușești să faci totul corect punându-ți ultima versiune Android și totuși există această problemă tot trebuie trimis, cu siguranță pentru resoftare, în service!

Eu îți urez succes!