| Zuzumilk26 a întrebat:

Am un router de la Telekom. Nu merge foarte rapid. As vrea sa știu cum sa il fac sa meargă mai rapid.

7 răspunsuri:
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Nu poti. Toata treaba sta in tipul router-ului si in tipul abonamentului si al retelei, iar Telekom este o retea supraincarcata datorita popularitatii, iar serverele nu fac fata.

| Zuzumilk26 explică (pentru codrinmaestruldumelor):

Am un PC conectat și 4 smartphone-uri la router

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Nu asta conteaza neaparat... ca doar nu le folosesti pe toate odata sa te uiti la Youtube 4K. De obicei un router adus de o companie nu e cel mai performant, si nu ai facut nici o alegere prea inspirata cu Telekom pentru internet dupa parerea mea. Ce ar fi trebuit sa faci cand au venit cei care ti-au tras cablurile si ti-au montat router-ul era sa ii intrebi daca poti folosi router-ul tau personal (gen cumparat de pe eMAG de exemplu) si sa nu mai fie nevoie sa treaca cablul prin router-ul lor, deoarece nu compari un router de la, sa zicem, Asus de ~150 de lei cu cel de la Huawei sau pe care ti l-au montat ei pe care il gasesti la 50 care se supraincalzeste cand vine vorba de un test de viteza...

| marinaru777 a răspuns:

Sa folosesti cablu de retea in loc de wifi.

| Zuzumilk26 explică (pentru marinaru777):

Prin cablu folosesc la PC.

| marinaru777 a răspuns:

Viteza prin cablu este mai mare decat cea prin wifi indiferent daca folosesti cablul de retea la pc sau laptop.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să îi întrebi pe cei de la telekom.