| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut in setarile bateriei de la telefonul meu Samsung Galaxy A51 o optiune,, Economisire inteligenta a bateriei", ce inseamna asta? Am vazut ca nu reduce nimic, luminozitate si ce se mai reduce

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Pai asa cum zice si numele, economiseste bateria in mod inteligent.

Nu sunt exact sigur daca e asta, dar la mine se numeste Adaptive power saving si se refera la faptul ca iti economiseste baterie pe baza unei analize pe care o face despre modul in care iti folosesti tu telefonul. Practic invata cum iti folosesti telefonul zilnic si cand vede ca nu il folosesti pentru ceva foarte complex cum sunt jocurile sau mai stiu eu ce, iti salveaza niste baterie.

Bula
| Bula a răspuns:

"Economisire inteligenta a bateriei" inseamna ca reduce consumul de curent la minimul posibil: unitatile si aplicatiile puternic consumatoare de resurse si energie se pun in regim standby in scurt timp dupa ce nu mai sunt folosite. Toate acele componente intra in stare de veghe si se vor reactiva doar daca sunt solicitate de utilizator.