| xPaul001 a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatorul telefon:
http://www.emag.ro/......D9F727BBM/
Mie mi se pare destul de bun, am vazut video-uri pe Youtube cu el, si acesta are scorul antutu 33000, mai mare fata de J3 2016 sau J2 2016, acestea avand undeva la 20000. Totusi J2 Prime nu are ecran Super Amoled, ceea ce este cam naspa... voi ce parere aveti despre acest telefon? Merita banii (550 lei)? Fuda celui care ma ajuta mai mult!

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Am înțeles ce vrei de la telefon însă nu o să găsești asta de la o firmă mare și la acel preț.
Am cumpărat acum 8 luni un telefon Xiaomi Mi4C, egal ca performanță cu LG G4, având același Chipset - Snapdragon 808, cu 2GB RAM, ecran fullHD cu un raport ecran/corp bun și un difuzor pe care chiar îl aud când sunt în zgomotul străzii.
Și prețul plătit a fost de 580 lei. Telefonul încă îl folosesc și sunt foarte mulțumită de el.

Înafară de Samsung, LG, HTC, Oneplus, Apple, Microsoft, Sony, Google, Blackberry, nu prea mai sunt alte firme de telefoane deștepte care să nu fie chinezești, la bază.

De aceea îți recomand să te uiți și după alte firme.
Recunosc că la Xiaomi e mai greu cu update-ul dar acesta ar fi singurul impediment.

Dacă vrei neapărat un telefon bun și de la o companie mai "cunoscută", acesta ar fi telefonul: http://www.pcgarage.ro/smartphone/htc/one-s9-16gb-single-sim-4g-gold/

2 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Nu merită cumpărat din cauză că:
- rezoluția ecranului sub 720p (un lucru destul de important pentru multe activități pe telefonul deștept)
- chipset modest
- 1.5GB RAM (la limită pentru Android Marshmallow)
- filmează maxim 720p la 30 cadre pe secundă

Nici J3 2016 sau J2 2016 nu merită cumpărate ca telefoane mobile.

Recomand să te uiți la alte modele, chiar dacă asta înseamnă să te uiți la telefoane chinezești.

Te interesează mai mult să aibă un difuzor puternic (să îl auzi când ești pe stradă), să aibă un ecran destul de luminos să poți citi ce e pe el în lumina soarelui, să se miște bine (asta ține de partea hardware dar și de partea software), și să îi țină bateria.

La 550 lei nu prea ai variante multe, însă acesta nu e rău: http://www.pcgarage.ro/......m-4g-grey/
sau acesta: http://www.emag.ro/......DYS9K7BBM/

| xPaul001 explică (pentru SilviaDulcik):

Multumesc pentru raspuns, dar nu prea vreau sa imi iau telefoane chinezesti, ce variante de telefoane as mai avea, care sa fie de la o firma mai cunoscuta?