| Protegent a întrebat:

Salut TPU,

Daca deblochez bootloaderul la un Redmi Note 8 Pro, voi pierde garantia? Intreb pentru ca unii ca da, se pierde, iar altii zic ca nu.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

N-o face, o pierzi

3 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

In UE este lege CLARA care spune ca nici o modificare software nu invalideaza garantia
asa ca oricat ar guita producatorul sau vanzatorul, ca se pierde garantia, tu stii ca ai dreptul asa ca te poti duce la protectia consumatorului daca iti FURA garantia

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se incearca de catre cei de la service sa se faca presiune asupra consumatorului pentru a nu-l roota dar este ilegal. Este lege din 1999 in UE: http://bit.ly/2QF8UEO
si in Romania din 2003 (noi intotdeauna suntem mai in urma) si modificata in 2008: http://bit.ly/2tI7iRz
Vanzatorul da garantie pentru hardware nu pentru soft. Daca vanzatorul poate demonstra ca brickuirea telefonului este din cauza softului, este altceva.

| Wr3nch a răspuns:

Deblocare bootloader-ului nu. Instalarea unui ROM prost care iti converte telefonul in o caramiduta lucioasa da, ca nu mai e vina lor ca ai instalat ceva ce ei nu au testat/nu recomanda.