| Golomoz_Daniel_1998 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un telefon in rate mai exact un a51 care costa 1700 de lei. Cum trebuie procedat pentru a-l cumpara in rate? Eu sunt angajat de 3 zile. De la altex ma interesa sa-l cumpar. Cum trebuie sa procedez? Trebuie sa dau un avans sau ceva? Sau dau cat trebuie sa dau pe luna si gata?

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Întreabă peste 3 luni.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca nu esti angajat de mult timp ai o singura solutie: o banca sa accepte sa-ti dea un card de cumparaturi. La Altex ar fi bun un card de la BRD (Nu BRD Finance!). Altfel nu vei putea obtine credit ca este timp prea scurt de la angajare. Cu cardul de cumparaturi de la BRD poti cumpara in rate de pana la 40 luni. Nu trebuie sa platesti avans ci doar imparti pretul produsului in rate egale. Daca ai contract pe perioada nedeterminata s-ar putea sa-l obtii. Uite si alte carduri doar ca au mai putine rate: http://bit.ly/2CZBASx

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu mai bine intrebai "Ba, ziceti si voi un telefon care ofera cam ce ofera A51 la un pret cu 50% mai mic" inainte sa te arunci cu capul inainte in rate?

| Stefancalin1997 a răspuns:

Produsul se poate cumpara in rate prin card fara dobanda, cu acel card ai 0 comision la rate, deci daca un telefon este 600 de lei si tu iti faci ratele pe 6 luni vei plati cate 100 de lei pe fiecare luna.
Trebuie sa fii atent cu ce parteneri lucreaza magazinul de unde vrei sa cumperi telefonul si ratele depind de banca, de exemplu sunt promotii, exemplu: de pe data de 1 pana pe 10 poti plati in 18 rate un produs pe care vrei sa il achizitionezi, mai sunt cu 6, 8 depinde de banca. Eu am luat un telefon prin rate de la altex cu card de la banca transilvania. Acum e problema de vechimea ta la locul de munca.

| Golomoz_Daniel_1998 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si sa ma tina cu 50% mai putin? laughing) nu mersi. Prefer sa dau niste bani in plus decat sa-mi iau un xiaomi sau o firma neauzita

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Golomoz_Daniel_1998):

Da' distiept mai esti! Cu 50% mai putin... ce? Sa explodeze cu 50% mai putin ca Samsung? Xiaomi a retras o serie intreaga de telefoane, niste milioane bune de unitati, mai exact, fiindca sareau in aer toate? A, da, era o firma neauzita care a facut un esec pe nume Galaxy Note 7 - https://en.wikipedia.org/wiki/Samsung_Galaxy_Note_7. Sau nah, neauziti de astia ca Xiaomi sau Oppo, care vind zeci de milioane de telefoane prin tari ca India sau China si lanseaza update-urile cu mult mai rapid ca de-alde Samsung? Da ma bani in plus, ca nu dai banii mei. Extraordinarul A51 din plastic...

| MCSOMI a răspuns:

Nu poti lua in rate decat peste minimum 3 luni!
Daca doresti Xiaomi, du-te direct la magazinele lor de desfacere! Ai garantie!