| Simpatic a întrebat:

Salut, vreau sa-mi iau un telefon sigilat cu factura dar de la cineva de pe olx, stiu ca telefonul este codat Orange, nu ma deranjeaza ca am si cartela Orange.
Fiindca telefonul este vreo 3900 de lei in magazin si de la aceasta persoana il iau cu 1000 de lei mai ieftin...de aceea ma tenteaza.
In schimb stiu ca in trecut telefoanele primite la abonament se vindeau pe net de catre cei care aveau abonamentul si apoi le declarau pierdute sau furate...
Se mai practica asta?
Cel care il vinde spune ca l-a primit la prelungire abonament...
Stiu ca-s NOOB la capitolul abonamente happy dar daca il declara pierdut la sediul Orange, acestia il vor bloca nu?
Voi ce parere aveti? mai pot face ceva cu telefonul atunci, necesita deblocare retea ca si cum ar fi codat pe FRANTA de ex?
Vedeti eu cer si sfaturi nu sunt categoric.
Toate parerile sunt binevenite dar sa se faca cu bun simt. merci

9 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Daca oferta arata prea bine ca sa fie adevarata, atunci chiar nu este adevarata. Daca vrei sa-ti iei teapa, nu ai decat sa cumperi de la el.

| hyozanryu a răspuns:

Cumpara un telefon nou din magazin de generatie mai veche si ramai cu bani pentru altceva.

| christall a răspuns:

Fiind o suma mare nu as lua de pe olx. Se intampla sa se vanda machete, tel stricate..cu probleme..nu stii. Ia unul nou din magazin, cu garantie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si daca il declara furat, ii da altul? Eu nu am auzit de metoda asta. Despre ce model este vorba?

| Ale5184 a răspuns:

Gandeste-te ca pentru a avea un telefon de 3900 lei inseamna ca l-ai luat cu un abonament super mare. De ce ti-ai face abonament super mare daca nu pentru un telefon? Acum il vinde...
Sfatul meu e sa nu il cumperi.

| untipanonim a răspuns:

Hmm, iti dau un exemplu: am niste cunoscuti in Anglia care faceau chestii de genul, adica luau la abonament un telefon (Iphone X, P20 Pro si etc., deci nu telegoane ieftine), le declara pierdute / furate si firma respectiva le mai oferea un telefon contra unei sume mici, parca de maxim 100 euro. Iar din cate stiu, nu au avut probleme la niciun telefon.
Dar acum nu prea stiu ce sa zic, prea mare 'reducerea', dar o faci pe riscul tau. Poate depinde de la caz la caz.

| GirlOnline81 a răspuns:

Eu nu l-as lua.

| darrio2007 a răspuns:

Stai cuminte.

| Simpatic explică:

Ok, multumesc tuturor pentru raspunsuri!
poate topicul asta ajuta si alte persoane pentru ca foarte multi vand acum telefoane "tari" sigilate pe olx...si prea e cu semnul intrebarii de unde au astia telefoanele si de ce le vand daca-s performante...bossulica!