| Username55 a întrebat:

Salutare,

Este ok sa cumpar un telefon de pe olx (blocat in retele mobile din strainatate) pe care sa il folosesc cu un cip GoFree?

Exista riscul ca acel telefon sa nu functioneze normal sau sa nu primeasca update-uri de soft?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exista riscul sa nu functioneze deloc sau sa fii prins, daca-l activezi, pentru ca-i un telefon furat.

| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu, pe afara nu se mai blocheaza telefoanele intr-o anumita retea. Cel putin in Anglia, unde lucrez eu.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Mai bine renunta.

| 123utilizator a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai nu este blacklisted. Este un telefon blocat intr-o retea, adica poate functiona doar in reteaua respectiva.
Chiar si in Romania, exista telefoane pe care anumite companii de telefonie le blocheaza in reteaua lor. Asta nu inseamna ca sunt furate...

| JicaContra a răspuns (pentru 123utilizator):

Dude, ce nu pricepi?!?

telefoanele blocate sunt luate la promotie care apoi nu se plateste abonamentul = ilegal
sau e furat = ilegal
blacklisted nu tine international, asa ca TU DE UNDE STII CA NU E BLACKLISTED?!?

deci, e un risc, eu nu as risca, deci NU merita

| Violleta2022 a răspuns (pentru 123utilizator):

Dar tu de unde stii ca telefonul acestui user este doar blocat intr-o retea, de unde stii ca nu este si blacklisted?