| Cubix181 a întrebat:

Ce se intampla daca nu iti merge root-ul?
Va rog, vreau un raspuns de la un profesionist!
Sunt pe cale ca imi fac root si vreau sa stiu ce mi se intampla?
Fundabig grin

Răspuns Câştigător
| MaxKiller911 a răspuns:

Salut! Daca nu iti reuseste root-ul telefonul este pierdut, nu mai ai ce sa ii faci, nu va mai porni etc.
Eu nu sunt PRO pentru root pentru ca un telefon root-at nu mai tine mai mult de 2 luni si se strica! Si acum te vei intreba de ce...
Pai odata ce ai root-at telefonul ii bagi Android neoficial,stiu ca mai ai si anumite, si chiar foarte mari, avantaje, dar sunt foarte multe riscuri.
Eu nu-ti recomand sa ii faci un root telefonului decat daca :
-esti pasionat de jocuri si vrei sa iti mearga mai multe jocuri pe telefon
-vrei un telefon mai puternic
Si lista poate contina.
Dar daca doar vrei o interfata noua sau ceva de genul iti poti pune cyanogenmod, dar nu uita sa ii dai telefonului revenire la setarile din fabrica ca sa-ti reuseasca big grin.
Sper ca te-am ajutat! Bafta!

13 răspunsuri:
| 0x11111051 a răspuns:

Ce se intimpla daca nu mai ai drepturile root la telefon?
Pai sa ai root, e ca si cum ai fi administrator la windowsul de pe PC. Daca ti-l vei instala, o sa ai un munte intreg de posibilitati. De ex.
-modificarea fregventei CPU
pe unu de 800 mhz, poti sa il pui pina la 1.2 GHz
- instalarea / dezinstalarea programelor de sistem
-deschide failurile Linux.
- multe altele.

De asemenea root - este o notiune de la Linux, si cei care lucreaza cu el cunosc acest cuvint.

| Cubix181 explică (pentru 0x11111051):

Ok multumesc, dar ce se intampla daca nu imi iese root-ul?

| 0x11111051 a răspuns (pentru Cubix181):

Nu am inteles.

| Cubix181 explică (pentru 0x11111051):

Ok, dar eu intrebam ce se intampla daca nu merge root-ul, daca nu iese adica am auzit in cateva video-uri ca s-ar putea sa nu iti iasa root-ul, dar zicea ca sunt foarte mici sanse sa nu iti iasa, dar vreau sa stiu ce se intampla daca nu iti iese...

| 0x11111051 a răspuns (pentru Cubix181):

Pai sunt unele divasuri la care nu merge root-ul (NAND lock)
Droid Incredible (HTC Incredible)
HTC Desire GSM
HTC Desire CDMA (HTC BravoC)
HTC Desire Z
HTC Aria
Droid Eris (HTC DesireC)
HTC Wildfire (HTC Buzz)
HTC Legend
HTC Magic (My Touch 3G 32A)

Sunt 3 metode ca sa primesti root.
1)SuperOneClick
2)z4root
3)Universal AndRoot.

| Cubix181 explică (pentru 0x11111051):

Super One Click ala imi da stop working...
Z4Root imi zice ca e virus
Universal root hmm il testez acum

| Cubix181 explică (pentru Cubix181):

Auzi frate, ca sa vorbim mai usor adauga-ma la mess sau la skype:
Mess: Cubix181@Yahoo.Ro
Skype: Cubix181
De preferat pe mess

| Cubix181 explică (pentru MaxKiller911):

Multumesc, da, m-ai ajutat! Zici ca nu se mai deschide deloc? O.O Pai unii ziceau ca daca nu iti iese root-ul nu e nimic nu se intampla nimic....si il poti deroota. Interfata noua eu nu vreau, am Android 4.1.2 JellyBean, eu vreau root pentru Game CIH laughing Si nu se strica pentru ca vechiul meu telefon este un LG Optimus L3 si il am rootat de mai bine de 3 luni si nu are nicio problema. Are cyanogen mod cu android 4.0.4 merge ok si nu mi-a facut niciodata figuri...Deci tu zici ca nu se mai deschide niciodata? Dar in recovery mode se deschide?

| 0x11111051 a răspuns (pentru Cubix181):

Fiecare telefon are metodele luia de a depana problemele intimpinate in alt rom (mai punetii si voi un cuvint in romana pentru ca sa zic "rom" sau "firmware" la tot pasul e cam greu big grin). Insa este unu comun. Clockworkmod recovery.
De ex. telefonul meu are 5 metode. Samsungurile intre 2 si 6. Si asa mai departe.

Aaa si apropo. Sunt unele "rom-uri" (m-o saturat cuvintul asta) care, cind ti le instalezi nu iti transfera si codul IMEI. Prin urmare, n-ai semnal, nu poti sa faci\primesi apeluri, sa transmiti mesaje, si asa mai departe.

Si inca ceva, la un telefon care e pe garantie, dar ai schimbat deja "romul", isi pierde garantia.

| MaxKiller911 a răspuns (pentru Cubix181):

Cand m-am uitat eu la tutoriale nu se mai deschidea deloc telefonul si spunea ca oricum daca ii reusea root-ul in jur de 2-3 luni trebuia sa-si ia ramas bun de la telefon pentru ca, din cate am inteles eu, telefoanele dupa root devin cumva mai sensibile ( nu mi-a venit alt cuvant in minte acum ), poti lua virusi mai usor etc.
Nu prea cred ca merita sa-ti root-ezi telefonul doar pentru ca vrei un hack pentru jocuri, le poti lua de pe www.android.mob.org direct hack-ate (unele dintre ele ) :D.
Si inca ceva daca root-ezi telefonul iti vei pierde garantia, deci e nasoala treaba...

| Cubix181 explică (pentru MaxKiller911):

Imi pierd garantia, dar mi-l pot derootabig grin Si am zis mai sus ca am LG-ul ala de mai bine de 3 luni rootat tot si nu am nici cea mai mica problema.

| Andrei1099 a răspuns (pentru MaxKiller911):

Telefonul nu este pierdut deloc, deoarece imaginea Recovery este inca functionala, si poti restaura un backup de pe card.

| Andrei1099 a răspuns (pentru Cubix181):

Daca faci un backup cu romul original, nu va fi o problema, il vei restaura si garantia va revenii si ea.