| Iulian_Costyn_1997 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine sa decodez un telefon? A sosit din America si cand bag cartela Vodafone sau Orange sau Telecom spune :,, SIMLock enabled : Voice and Data service will not work as SIMLock is enable. Please contact costumer service to unlock. Telefonul e un HTC 10. Multumesc!( Nu vreau respuns gen :,, du-te la GSM ) FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Sellak a răspuns:

Da, se poate debloca prin 3 metode:
1: Cumperi codul de decodare.
2: Te duci la un service GSM si platesti pentru decodare.
3. Cumeri un dispozitiv care nu meste XTC2Clip: www.xtc2clip.org/ ( special conceput pentru HTC ) care costa in jur de 150 de euro. Downloadezi programul asociat dispozitivului.
In prima pagina a programuli incarci functia: S-OFF pe dispozitiv. Conectezi dispozitivul la telefon prin slotul SD al telefonului, pornesti telefonul in bootloader mode apasand power button si volum sus. Astepti 10 secunde dupa care conectezi telefonul la PC, selectezi in program ( GSM unlock ), astepti pana procesul este complet. Dupa aia deschizi telefonul in recovery mode ( Volum jos + power button ) selectezi " Wipe data/factory reset " Astepti pana se deschide, Dupa aia conectezi XTC2Clip inapoi la PC, selectezi S-ON, dai save. Conectezi dispozitivul ( XTC2Clip ) inapoi in telefon folosind din nou slotul SD si astepti din nou 10 secunde. Dupa aceea repeti procesul WipeData/Factory reset mentionat mai sus so bingo. telefonul e deblocat.
La service se folosesc primele doua metode:
1. Ori cumpara codul si il decodeaza, dupa care iti cer dublu ( de exemplu: Daca codul costa 10 euro tie o sa-ti ceara 20 )
2. Folosesc metoda pe care ti-am descris-o eu.

Asta e tot ce poti sa faci. Sper ca ti-am fost de ajutor.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă telefoanele se decorează la service, cum vrei sa nu te trimitem la service?

Bula
| Bula a răspuns:

Il pui in vitrina, fara sa-l duci la service.

| Iulian_Costyn_1997 explică (pentru Bula):

Inteligent esti!

| Iulian_Costyn_1997 explică (pentru Sellak):

Am rezolvat, dar multumesc oricum! happy

| Iulian_Costyn_1997 explică (pentru Bondarel99):

Se,, decoreaza " stai chill.