| Sarcopt a întrebat:

Vreau să-m schimb telefonul şi nu ştiu ce să-mi iau, Huawei P9 Plus, Huawei Honor 9 sau Galaxy S7. Voi ce îm recomandați pănă în 2.000 fără iphon. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Honor 9 as spune eu dar depinde ce vrei tu de la telefon.

Ca dimensiuni sunt similare, au dual sim toate dual-standby si cel mai probabil si dual-active.
Ca display LTPS IPS LCD-ul ala de pe honor 9 ar fi cel mai bun pentru performante (fara sa se incinga prea mult, calitate grafica, la nivel de pixeli, avand mai putin noise decat amoled / simplul ips lcd), apoi ar fi AMOLED-ul de pe s7 si ultimul IPS LCD-ul de pe p9 plus.
S7 are rezolutia mai mare decat celelalte 2, iar P9 plus e un phablet (5.5" diagonala).

Procesoarele de pe Huawei-uri sunt aproape identice dar Honor 9 are cel mai bun accelerator grafic, deci e mai indicat pentru activitate intensa/gaming, apoi cel de pe S7 si cel de pe p9 e slab.

Huawei-urile au memorie de stocare mai mare, daca le iei de pe Emag, adica 64 gb, s7 are 32.

Camera principala (de pe spate) la Huawei-uri e duala deci mai buna pentru bokeh/blur/poze largi in timp ce la s7 e single camera deci vor iesi mai clare dar nu va avea niciodata un efect de blur asa pronuntat ca alealalte 2. Camera de pe honor 9 are si mai multi megapixeli deci boost de calitate.
Camera frontala e mai buna la Huawei-uri, in mod egal, 8 mp vs 5 mp Samsung, mici diferente la alte caracteristici.

Ca baterie ar fi p9 bun cu 3400 mah, apoi honor 9 cu 3200 si s7 cu 3000, sincer aici nu-i asa mare diferenta, dar as alege Huawei-urile fiindca au baterii Litiu-Polimer, in timp ce Samsung are Litiu-Ion.

La capitolul incarcare, same ***, s7 e tot la microusb (2.0) cu quick-charge 2.0, in timp ce Huawei-urile au type-C (3.0) si quick-charge 3.0, cu mentiunea ca honor 9 sigur are USB On The Go, adica poate fi conectat la alte dispozitive prin usb (tablete, laptopuri, camere, etc.).

Micile detalii la urma, senzorii de amprenta la s7 si honor 9 sunt pe fata, in timp ce la p9 plus e pe spate. De asemenea S7 poate fi incarcat wireless, nu stiu despre celelalte, mai bine zis nu cred.

Stil, facilitati si ecran bun, camera simpla dar curata ai la s7, celelalte doua se bazeaza pe performante (procesor), efectele la camera, conectori, deci facilitati hardware mai mult decat software si de fatada, de asta am zis ca prefer honor 9, mie imi pare mai dragut decat p9 ca stil.
Personal pot zice ca honor isi face treaba cu siguranta, eu detin un honor 8 de o luna si ceva si merge de minune si acum, nu prea m-a dezamagit la nimic pana acum. O mica mentiune, daca iei honor 9 Te Rog pune-i husa de silicon sau ceva pe spate din prima zi de folosire, e un magnet de amprente si nu glumesc deloc, acelasi caz ar fi si la s7 cred.
Acum depinde si de gusturi, pana la urma tu il cumperi, tu trebuie' sa stii ce vrei de la telefonul tau, eu doar am insirat caracteristici si o parere personala.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

P9. Il am de mai bine de 1 an. Se misca foarte bine, nicio problema cu el

| GPA a răspuns:

Honor 9 are performante mai ridicate decât celelalte 2.

Honor 9 are o memorie interna de 64 g, celelalte doar 32 g.
Honor are camera mai performanta din punct de vedere focus și light. Are culori plăcute, mai deschise. La capitolul performanță este identic cu s7, dar este mult mai ieftin la aceeași performanță.
Honor 9 consuma mai puține resurse fata de Samsung ceea ce-l face sa execute task-uri mai rapid.

Sincer, as opta pentru Honor 9 in locul tau. Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S7 exclus din prima, alegi ce-ti place din alea 2 Huawei-uri.

| OnePiece a răspuns:

Honor 9 de departe.