| SamuelTudosa a întrebat:

TPU am un telefon Huawei si nu pot sa il deschid cu cartela sim introdusa! Adica..Deci mi-a aparaut o aplicatie care nu raspunde si am dat sa se inchida.S-a facut tot negru' am scos bateria cu simu' toate bune, pana cand pun eu cartela si il pornesc imi merge se aprinde numai ca exact dupa ce se termina "Deschidere" imi apare ecranul negru si in mijloc scrie asa: "android" cu albastru deschis :/ Ce pot face?!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îl pui la încărcat timp de 2-3 ore şi, apoi, FĂRĂ să-l scoţi de la încărcat, să încerci să vezi dacă se deschide corect.
Dacă se deschide, atunci e ok şi este posibil să fi fost descărcată ( sau e defectă ) bateria.

Dacă nu se deschide, atunci poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset".

Vezi şi metodele de la linkul :
http://androidflagship.com/3217-fix-damaged-bricked-android-device

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Dacă NU reuşeşti, atunci trebuie să mergi cu telefonul la un Service.

Toate cele bune!