| LaviniuA a întrebat:

Va pricepeti la telefoane vechi? Vreau sa-mi iau unul in stilul celor din anii 2000-2005.
Preferabil fara conexiune net. Am nevoie doar sa sun si sa dau mesaje text.
Ceva recomandari de modele bune?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu are niciun fel de legătură la net.
3G și 2G reprezintă generația *tehnologică* din care face parte. Nu are legătură (direct) cu o conexiune de date mobilă.
În fapt, toate generațiile (2G...5G) permit o legătură de date. Din ce în ce mai rapidă, pe măsură ce a avansat tehnologia. Dar nu e musai și s-o implementeze în fiecare aparat.
Cel găsit de tine nu știe decât telefonie, ceva poze (proaste, dar mno... ce pretenții să ai la banii ăștia) și sms.

8 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Cred ca Nokia mai are ceva modele.

https://www.emag.ro/......DPBXRJBBM/ dar are conexiune la net.

varianta non smart https://www.emag.ro/......DLPGMNBBM/

| mihai69 a răspuns:

Caută „telefoane pentru seniori".
Problema că unele modele de acum 20 de ani, chiar dacă ar mai fi disponibile / funcționale nu ar mai fi compatibile cu toți operatorii GSM, de aia e mai bine să cumperi ceva actual.

| danbnz a răspuns:

Nokia 1208

| LaviniuA explică (pentru VoidEternal):

Mersi! Ala non smart are si conexiune la net? 2G inseamna ca are net?

| LaviniuA explică (pentru mihai69):

Mersi! Am gasit ceva de la Allview, dar nu-mi e clar daca permite conectarea la net... daca te pricepi, poti sa arunci o privire, te rog? Radio, 2G, 3G implica conexiune la net?
https://www.emag.ro/......D9PWT3MBM/

| VoidEternal a răspuns (pentru LaviniuA):

In principiu da, 3G este o conexiune de date, dar una destul de lenta pentru standardele de azi. 2G-ul transfera doar servicii de voce.

Una peste alta cred că telefonul are cel mult un browser, dacă îl are și pe ăla, nu ai ecosistemul android și galeria de aplicații.

| RAY a răspuns:

Eu personal nu recomand Nokia, am luat vrei doua modele și au fost praf, vezi tu de un Samsung care are volum tare

| Brizbriz a răspuns:

Aici e toata lista de la eMAG dupa popularitate
https://www.emag.ro/......-1393352/c
daca schimbi dupa pret, e telefon la 60 de lei