| saturday10 a întrebat:

A participat cineva la UB Summer University? https://www.facebook.com/UBSU.ASUB/?fref=ts
Pareri, impresii, sfaturi?

Răspuns Câştigător
| GoldandSilver a răspuns:

Abia acum a fost prima editie laughing E foarte fain, descoperi oameni noi, iti dai seama cum e prin Bucuresti, viata de camin, cum ar fi facultatea pe care ai ales-o, iti recomand!

| saturday10 explică (pentru GoldandSilver):

Si faci si ceva activitati la facultatea pe care ti-ai ales-o?

| GoldandSilver a răspuns (pentru saturday10):

Dap, eu, spre exemplu, am fost la Facultatea de Geografie si am facut cursuri legate de Carpati si Subcarpati, un curs despre Geografia Mediului in care am facut si aplicatii practice la Cismigiu (preluarea de chestionare la cativa oameni, calitatea apei, a aerului, o cartografiere) si o aplicatie de Pedologie. Au fost frumoase cursurile, cu toate ca mi-as fi dorti la Biologie, dar nu stiu de ce am ales Geografie. Iti recomand, poate chiar la JSU. Totusi, am intalnit oameni acolo care au venit doar sa se distreze si mna...

| saturday10 explică (pentru GoldandSilver):

Vreau si eu sa ma inscriu la vara. Imi poti da mai multe detalii despre formularul ala care trebuie completat? De exemplu, cand ai spus de ce vrei la facultatea respectiva, cum ai formulat toata treaba?laughing Dar cu scrisoarea de recomandare de la profesor?

| GoldandSilver a răspuns (pentru saturday10):

Www.facebook.com/UBSU.ASUB/ aici este pagina de Facebook, iar aici site-ul lor: ubsu.asub.ro unde scrie ce acte ai nevoie, cu scrisoarea de recomandare nu e greu de obtinut, ii spui unui profesor care are legatura cu facultatea pe care vrei sa o urmezi ca vrei la o scoala de vara, pai, anul acesta nu prea au fost participanti, era vorba de 200 de participanti, dar doar 90 s-au inscris, pentru ca, mna, a fost prima editie si au stat prost cu promovarea, s-au acceptat pana si elevi care au terminat clasa a 10-a, desi scria ca e pentru cei de a 11-a, banuiesc ca esti a 11-a. Formularul trebuie formulat in mod sincer si trebuie sa dai impresia ca esti interesat si pasionat de Bucuresti sau de optiunile tale la facultate.

| GoldandSilver a răspuns (pentru saturday10):

O sa se organizeze prin mai 2018 inscrierile, fii cat de sincer si spune ce in ce te-ai implicat, daca ai participat la vreun concurs sau olimpiada...

| saturday10 explică (pentru GoldandSilver):

Am facut destul de mult voluntariat de cand am intrat la liceu (sunt a 11-a), vreau la Facultatea de Litere, nu e problema sa discut cu profesoara de romana. Nu stiam ca erau 200 de locurilaughing. La concursuri si olimpiade nu am participat, dar nu cred ca asta ar fi un minus. Multumesc mult pentru detalii.

| GoldandSilver a răspuns (pentru saturday10):

Cu multa placere, sunt sigur ca vei ajunge acolo! Daca chiar ti-a placut raspunsul meu, as fi recunoscator daca mi-ai oferi funda! happy