| ICanLoveYou a întrebat:

ACEASTA NU ESTE O INTREBARE CI UN ANUNT DACA UNELE PERSOANE DE PE TPU (UNELE) DE EXEMPLU SE DUC LA O INTREBARE ORICARE SI POT AJUTA CU UN RASPUNS DAR DACA VAD CA ARE RASPUNS CASTIGATOR ZIC LASA CA DACA ARE RASPUNS CASTIGATOR NU AM SANSE SI CAUTA ALTELE FARA RASPUNS CASTIGATOR.NU! SCOPUL ACESTUI SAIT A FOST CA SA NE AJUTAM UNI PE ALTII NU CA SA UMBLAM SA FIM PRIMII DIN CLASAMENT CI SA AJUTAM.LA INCEPUT MI-A PLACUT ACEST SAIT PENTRU CA OAMENII DE PE ACEST SAIT SUNT MINUNATI MI-AM FACUT SI CATIVA PRIETENI DAR IN ULTIMUL TIMP NU STIU AM VAZUT CA SCADE ACESTA BUCURIE DE A AJUTA.ACUM INTREBARILE CARE AU RASPUNS CASTIGATOR RARE ORI MAI DAU RASPUNS UNI OAMENI. CELOR CARE M-ATI AJUTAT VA MULTUMESC DIN SUFLET SI VA DORESC TOT BINELE DIN LUME DAR HAI SA INCERCAM SA RASPUNDEM MAI MULT SI SA NU NE MAI GANDIM ATAT DE MULT LA PUNCTE NU TREBUIE SA TE STIE TOATA LUMEA CA ESTI CEL MAI MARE CU PUNCTAJUL SI CEL MAI MARE DIN TOTI TREBUIE SA TE SIMTI TU SADISFACUT CA AI AJUTAT MULTA LUME SI DE ACCEA VA ROG DIN SUFLET SA INCERCAM SA NE CONCENTRAM PE A AJUTA LUMEA NU PE PUNCTE DAR ZIC ASTA UNOR OAMENI NU LA TOTI CA MAREA MAJORITATE SUNT OAMENI CARE AJUTA NU CARE ALERGA DUPA CASTIG.VA CER DOAR UN SINGUR LUCRU SA AJUTATI MAI MULT SI SA NU VA MAI GANDITI ATAT DE MULT DA PUNCTE. PUTETI SA MA CRITICATI PENTRU ACEST DISCUR LUNG CARE POATE PE UNII I-A PLICTISIT DAR CINE E CU MINE CA SA AJUTE LUMEA CINE?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

De acord cu tine!

29 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Imi pare rau Maria ca ti se pare ca nu se mai raspunde cum se raspundea. Poate asta se intampla si din cauza ca s-a marit numarul de utilizatori si implicit de intrebari... si nu ai timp sa raspunzi la toate. Oricum acum sunt mult mai multe raspunsuri la o intrebare decat inainte. Au fost dati cand s-a castigat din cauza ca a raspuns doar o singura persoana la intrebare. Ulterior am intrat si eu si am incercat sa dau raspunsuri acolo unde am simtit, sau am vazut clar ca nu s-a gasit raspunsul cel mai bun.
A venit primavara... Lumea sta din ce in ce mai putin la calculator si din ce in ce mai mult pe afara. Nu mai stam atat de mult timp pe net. Poate ca intrebarea ta nu as fi vazut-o daca nu mi-ar fi fost trimisa pe yahoo... Dar asta nu inseamna ca alerg dupa puncte. Am vazut ca sunt unii care fac asta, intr-adevar, deci pe undeva ai si tu dreptate, dar nu putem spune asta la general. Cei mai multi dintre noi vor sa ajute cu adevarat, sunt aici pentru cei care au nevoie. Poate ca nu reusesc sa fie in permanenta, pentru ca au multe alte treburi de facut... dar vor sa ajute si fac asta renuntand la alte placeri, la alte treburi... Nu fii dezamagita.

daniela
| daniela a răspuns:

Corect...Eu de multe ori raspund si apoi va de au raspun ceilati asa cred ca ar fi bine sa faca si ceilalti pentru ca altfel ar putea chiar sa fie influentati de raspunsurile date pana atunci. Nu cred ca punctajul e important ci sentimentul de a ajuta si competitia cu tine insuti de a vedea cat stii si de a imparti ceea ce sti la altii. (din acesta cauza nici nu sunt decord cu acordarea punctelor in plus Anei doar de dragul de al invige pe Bula)

mariana
| mariana a răspuns:

Draga Maria, ai dreptate ca situl acesta este pentru acordare de ajutor si cred si sper ca, chiar acordam ajutor celor care se adreseaza cu intrebari prin TPU. Eu de exemplu ma straduiesc sa dau rapunsuri detaliate, sa dau sperante, sa cultiv increderea in fortele proprii, sa alung temerile, sa acord informatii si chiar nu am idee de ce unii, doar din rautate, apreciaza ca stupide unele din raspunsurile mele, pentru ca, eu stiu sigur ca pana acum am raspuns doar acolo unde m-am priceput si unde am putut fi de folos. Faptul ca se acorda si unele punctaje in plus pentru raspunsurile castigatoare desigur ca, se produce o departajare intre utilizatorii TPU, si cred ca acest lucru este si normal, dar nu acesta este scopul pentru care se rapunde. Eu am dat rapunsuri chiar dupa ce a fost afisat un raspuns castigator, mi-am spus parerea si acest lucru este important. Trebuie sa stii ca suntem diferiti si cei care au inceput mai devreme sa actioneze in TPU au un avantaj fata de cei care au inceput aceasta activitate mai tarziu.
Mi-au placut mult unele raspunsuri, motiv pentru care le-am si votat, dar eu nu prea am timp disponibil sa vanez puncte, lucrez pe TPU atunci cand am timp disponibil si dau raspunsuri in diferite domenii, la intrebari pentru care ma simt pregatita pentru a fi de ajutor. De multe ori impartasim din experienta proprie si acest lucru nu este usor, pentru ca te expui oarecum insa daca cu acea marturisire poti sa ajuti pe cineva, este bine si normal s-o faci. Nu suntem toti vanatori de puncte, nu dorim suprematia, doar suprematia binelui, pe care cred ca o doresti si tu si fiecare dintre utilizatorii TPU.
Daca ai nelamuriri te rog intreaba si sigur ca vei primi ajutorul cerut. Ai incredere in noi si considera ca ai in noi niste prieteni si intreaba-ne tot ce vrei sa-ti clarifici. Sa cresti mare, sa fii sanatoasa si sa ai succese in tot ce vrei sa intrepinzi.

lolita
| lolita a răspuns:

Cand am intrat pe acest foro eram foarte fericita, si nu exagerez dar cu timpul mi-au sarit in cap toti "credeinciosii" incat sincer, esti prima intrebare la care raspund. ieri nici nu am intrat. de ce? pentru ca nu am vrut sa-mi stric buna dispozitie. si are drpatate carra, zicand sa se scoata obtiunea de "stupid", eu in doua zile am primit mai mult "stupid" decat iontr-o luna. de ce? pentru ca unii stiu sa se razbune asa, nu ii duce mai mult minteda decat votand " stupid" o intrebare care nuici nu ar trebui votata. cum a zis si raluca "nu trebuie sa votati persoana ci raspunsul". si spunand asta eu incepand de azi nu voi mai intra aici. la revedere.

| borsec a răspuns:

Aveti dreptate cu toatele

| Wtf9000 a răspuns:

Maria, cati ani ai tu? La ora asta nu trebuia sa faci nani?

| Nastia a răspuns:

Euuuuuuuuuuuuu! ai dreptate,.winking

| DiMoDi a răspuns:

Maria are dreptate!
Dar (că fără nu se poate):
1. E greu să urmăreşti toate întrebările, poate de aceea nu se răspunde la toate happyCine amarul are vreme să stea toată ziua pe site?!?:O Poate ar trebui să fie mai lungă lista aia cu ultimele întrebări puse... sau poate să fie făcută o listă separată pentru fiecare domeniu?
2. Sunt întrebări la care nu ştii răspunsul... pur şi simplu...
3. Până răspund la o întrebare, celelalte au şi fost înlocuite pe ecran (am păţit-o eu azi şi nu am ştiut cum să regăsesc întrebarea) sad
No offense! happy

| DiMoDi a răspuns:

Susţin ideea cu desfiinţarea punctajului, dar să rămână totusi acele 5 calificative... este util să-ţi dai seama DACĂ şi CÂT de apreciate sunt sau nu sunt, răspunsurile pe care le dai...cred că este suficient de stimulativă povestea asta cu calificativele şi dacă pe baza lor nu se mai acordă ulterior punctaje...
Şi pentru ca şi amatorii de "recorduri" să fie mulţumiţi, propun o categorie de concursuri, unde-şi pot exersa abilităţile (cei care doresc) big grin

| sergiu2525 a răspuns:

Te-ai trezit si tulaughing))

| mariazet45 a răspuns:

Sant de acord cu tine, intru pe acest site din decembrie, nu erau puncaje, spunea doar daca pui o intrebare ajuti un camin de copii parca, am intrat si mi-am dat seama ca aici au venit oameni care i-au miscat probleme celorlalti interesati sa ajute fara sa primeasca nimic in schimb. Acum de vreo luna incoace tota lumea fuge dupa puncte. Ce faceti cu ele fratilor, sincer eu nu dau punctaje, dau un raspuns castigator ca primesc imei pentru el si atat. Sa raspundem cu totii fara sa ne gandim la puncte, si veti vedea ca ne simtim mai bine, chiar daca nu santem incoronati ca experti TPU.

| yadora a răspuns:

Fiecare om are dreptul la replica, dar asta nu inseamna sa intoarcem spatele si sa ne facem ca plou...suntem aici nu pentru competitie ci pentru a derula firul vietii plin de obstacole si a fi alaturi de cei care chiar trec prin cazuri destul de grele, ceea ce multi iau in deradere...fie ca nu stiu cum sa raspunda, fie ca sunt impertinenti nestiind cand soarta va fi cruda si cu ei... DATI FRAU LIBER DISCUTIILOR, FITI MAI CONCILIANTI, MAI BUNI FIINDCA DIN NECAZURILE ALTORA INVATAM TOT TIMPUL IN VIATA!

| ICanLoveYou explică:

VROIAM SA SCRIU LA PUNCTE NU DA PUNCTE

| ICanLoveYou explică:

EU NU AM ZIS DE NIMENI DE PE ACEST SAIT AM ZIS DOR CA UNII OAMENI SUNT OPSEDATI DE PUNCTE NU ZIC NICI UN NUME

| ICanLoveYou explică:

PUTETI SA MA CRITICATI DAR CHIAR SUNT CURIOASA CINE ARE CURAJUL NU CURAJUL TUPEUL SA IMI SPUNA CEVA DE RAU DUPA TOT CE AM SCRIS DAR NU CRED CA VA SPUNE CINEVA CEVA DAR SA VEDEM

| ICanLoveYou explică:

BINE POATE SE SCRIE ASA DAR NIMENI NU S-A NASCUT INVATAT

| ICanLoveYou explică:

NU AM ZIS CA MA CRITICI AM ZIS CARE O SA AIBA TUPEUL SA MA CRITICE DUPA CE M-AM STRADUIT SA SCRIU ATAT SI SA IMI PUN SENTIMENTELE IN ACEST SCRIS

| ICanLoveYou explică:

AS FI VRUT CA SI RALUCA SA IMI RASPUNDA LA ACST,, ANUNT'':-)

| 44-mytel a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Punctajul ar trebui desfintat. Poate ca administratorii site-ului, vor citi raspunsurile la intrebarea (observatia) ta si vor trage concluziile.

| Milk Swan a răspuns:

Bine, vad ca aveeeeeeeeeeeeeeeeeeeti inima! Incercati sa ma ajutati si pe mine sa gasesc un aricel, am serpi in curte, v rog frumos! Mie teama ca ma musca, v rog!

| Milk Swan a răspuns:

Bine, vad ca aveti inima! Incercati sa ma ajutati si pe mine sa gasesc un aricel, am serpi in curte, va rog frumos! Mie teama ca ma musca, va rog!

| amstaff a răspuns:

Se scrie site nu saitrolling on the floor

| amstaff a răspuns:

Se scrie site ma nu sait rolling on the floor

| macarale a răspuns:

Eu nu ma uit daca o intrebare are deja raspuns castigator sau nu. am vazut si intrebari ale caror raspunsuri premiate erau stupide; sau raspunsuri castigatoare pur si simplu pentru ca fusesera primele raspunsuri date.

ai dreptate, nu asta este ideea site-ului. desi exista si persoane care au facut un scop din cumularea de puncte, nu poti sa generalizezi. sunt inca destui care sunt dornici sa ajute, care inteleg ca sunt oameni ce au nevoie de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puiutz, eu am dat raspunsuri si acolo unde era deja desemnat cistigatorul, vezi acolo unde ai intrebat de tine. Si mai sint si altele. Punctarea raspunsurilor este oarecum insignifianta, pentru ca nu se poate face corect. Nu sint suficiente variante. Iar STUPID vad ca se foloseste la greu, de foarte multe ori este stupida chiar etichetarea unui raspuns ca fiind stupid (am gasit f multe raspunsuri pertinente etichetate din plin ca fiind stupide) happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am raspuns doar la intrebare, nu te-am criticat, pentru ca nu aveam ce sa critic happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, oricine poate sa vada ca am raspuns de foarte multe ori unde am stiut si dupa ce s-a ales raspunsul castigator. Am considerat ca am ceva de transmis si, am facut-o. De ce? Pentru ca stiu ca cel care a pus intrebarea va primi o notificare ca mai este un raspuns la intrebare. Poate completarile mele sunt de folos, poate nu, dar asta poate sa decida cel care a pus intrebarea. Deci, eu scriu la toate intrebarile la care am un raspuns. Ai pus bine problema, dar iti spun ca sunt multi, mai ales dintre cei vechi, care fac la fel. Spun dintre cei mai vechi pentru ca cei noi intra in valtoarea intrebarilor si este un ritm mai alert acum, decat atunci cand eram doar cateva sute de useri. Oricum se vede ca te preocupa ideea de a ajuta de a respecta scopul acestui site. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut Maria98, eu sunt alaturi de tine
-dupa raspunsurile citite mai sus vad ca suntem mai multi aici care vrem sa-i ajutam pe cei care-si pun intrebari
-cu ceva timp in urma am propus o forma mai putin razboinica de acordare a calificativelor la raspunsuri, citez "ca sa nu fac nota discordanta cu comunitatea, as vrea sa aduc "vorba" despre raspunsurile care pot fi votate "STUPID", eu vad o solutie: la optiunile de VOT sa existe doar:
Folositor
Inteligent
Amuzant
daca nu este nici un VOT pe cele 3 optiuni, e clar ca raspunsul e nefolositor! voi ce ziceti?! oricum exista raspunsuri care nu au fost votate deloc si cel care a pus intrebarea a ales tocmai un raspuns nevotat de nimeni :-)))"
-poate trebuie sa facem o petitie si sa propunem din nou "schimbarea", tu ce spui? esti cu mine?
-cat despre Raluca, rubrica unde poti sa-i adresezi intrebarea este aici http://www.TPU.ro/......-raspunda/ vei avea raspunsul ei garantat :-)

| byby_3357 a răspuns:

Asa si facem, raspundeam la intrebari fara sa tin cont daca sa declarat un raspuns castigator sau nu. Dar poate unii nu mai dau raspunsur la cei care au declarat raspuns castigator, pentru ca, considera ca s-a rezolvat problema, eu asa ma gandesc thinking