| Mikasa a întrebat:

Am apasat din greseala butonul de reset de la router-ul meu ( Tenda) si acum nu mai merge sad. Cum pot sa-l instalez iar?

3 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Cum sa apesi pe butonul reset? De obicei astfel de butoane sunt bagate mai inauntru si trebuie apsat cu un ac sau scobitoare. in fine, ca sa-l configurezi, conecteaza-l prin cablu la un PC si apoi in bara de adrese la browser scrii IP-ul router-ului si te loghezi in cont (datele astea sunt scrise pe spatele routerului de obicei, daca nu, in manual). Apoi, urmaresti instructiunile din manual, depinde ce vrei sa faci, ca sa faci o retea de Wi-fi trebuie sa activezi optiunea asta si sa il securizezi printr-o parola, te descurci si tu, nu pot altfel sa-ti explic pentru ca fiecare router are meniul lui, unele mai intuitiv, altele mai putin.

| WR104 a răspuns:

Nu are de ce sa nu mearga, scoate-l din priza lasa-l 10 secunde si conecteaza-l apoi la curent electric.
Probabil merge cu inca un reset.
Succes!

| PotatoMustDie a răspuns:

Intra in setarile lui. Stii cum, scrii IP-ul ala. De obicei ar trebui sa fie 192.168.2.1 sau 192.168.0.1 apoi incearca sa schimbi tipul conexiunii ( Dinamic IP, Static IP etc.). Probabil a revenit la setarile din fabrica.