| Albinuțăă a întrebat:

Am de facut la civica o tema in care trebuie sa comentez ideea :omul se naste om sau devine om? ajutati-ma va rog! e urgent.am nevoie pana maine de asta. funda.:*

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Noi ne nastem doar cu forma umana...adica trupul fizic.in timp devenim sau nu oameni si asta o dovedim pe masura ce crestem din comportamentul nostru in societate.
bafta! :*

| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Ar fi două explicații,la propriu și la figurat. A fi om din specie și a fi om prin comportament,adică a da dovadă de omenie.
Poți să scrii chiar așa.
Explicația la propriu.
Omul este o specie umană care așa se naște. Toți dintre noi facem parte dintr-o specie umană doar că ne dezvoltăm diferit,avem comportamente diferite,suntem diferiți.
Explicația la figurat.
Omul este o ființă cu sentimente. Este greu să ai un comportament impecabil și să dai dovadă de omenie. Nu toți sunt așa de norocoși să dea dovadă de acest lucru.

Nu am explicat eu cine știe ce, dar mai umbli tu la formulări, tot ce contează este să înțelegi ce am vrut să îți transmit.

| Ionut_2080 a răspuns:

Deci sa o luam cu inceputul Fizic si biologic vorbind suntem oameni de cand ne nastem insa in cultura civica sau educatia civica esti atunci cand (in mare parte) ai peste 18 ani sti sa te comporti in societate, dai dovada de buna purtare sau cum s-ar zice sa ai cei 7 ani de acasa si atunci cand esti in societate integrat insa facand asa zise fapte bune

| Kernyng a răspuns:

Poi e foar simplu : Cand un copil se inasta nu inseamna ca este deja om daca esti om o va dovedi prin fapte nu prin vorbe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca interpretam la propriu notiunea "om", putem afirma ca omul apartine -din punct de vedere biologic- speciei umane inca inainte de a se naste;
daca interpretam la figurat..., putem spune ca omul devine om -d. p. d. v. spiritual- abia dupa nastere, chiar daca uneori, anumite exemplare ale speciei se comporta ca si cum nu ar apartine acesteia

Întrebări recente