| raluca000 a întrebat:

Omul se naste sau devine social?
E o tema la filosofie

Răspuns Câştigător
| JhoNutz a răspuns:

Bineinteles ca omul nu se naste social, el devine social prin interactiunea cu ceilalti. Daca e lipsit de contact social, tinde sa aiba instincte animalice. S-a demonstrat deja, nu o spun eu.

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Se naste singur si devine social.

| Razvan a răspuns:

Omul este o fiinţă bio-psiho-socio-culturală, aşa te învaţa profa de psihologie în clasa a 10-a.Suntem sociabili din naştere, ne pasă de alţii si vrem ca şi lor să ne pese de noi, de aia încercăm să le câştigăm respectul

| lacrimi a răspuns:

Omul n-a fost făcut să fie singur, are din naștere pe-acolo pe un cromozom „socializarea" happy.

| AmelieIdk a răspuns:

Omul devine social atunci cand creste intr-un mediu adecvat. Adica, au fost descoperite tot felul de situatii in care copiii au crescut printre animale (salbatice) si au copiat comportamentul lor. (si nu ma refer la filmele animate ci la cazuri reale)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca devine social cu timpul.ca el s-a nascut maimuta, s-a organizat in haita, trib, sat, oras, si acum in gasca sau partid.fistecare cu apucaturile impuse de seful.

| Darky_6428 a răspuns:

Hmmm...parerea mea e ca omul devine social, deoarece multi nu stiau sa comunice cu ceilalti si si-au facut prieteni buni mai tarziu. funda plshappy