| Lorє๔คnค a întrebat:

Am o intrebare, imi puteti da o lista cu tarile care participa la Eurovision 2011? Dau Fundita!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Uite aici scrie exact ce tari participa, care este posibil sa se retraga etc.: http://ro.wikipedia.org/wiki/Concursul_Muzical_Eurovision_2011

| xdIoanaBuzilaxd a răspuns:

Romania, Belgia, Cipru, Danemarca, Estonia, Finlanda, Germania, Grecia si Suedia.

Acestea sunt cele 9 tari care vor sa participe.

doar atata stiu

winking

fundita?

| chocolate3755 a răspuns:

Albania
Armenia
Azerbaijan
Belarus
Belgium
Bosnia & Herzegovina
Bulgaria
Croatia
Cyprus
Denmark
Estonia
Finland
France
FYR Macedonia
Germany
Georgia
Greece
Iceland
Ireland
Israel

Latvia
Lithuania
Malta
Moldova
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Romania
Russia
Serbia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Turkey
Ukraine
United Kingdom

| Yone_5447 a răspuns:

Eu le stiu pe primele 22 si ti le spun cu placere:Albania, Armenia, Azerbaijan Belgia, Cypru, Denmark, Estonia, Finlanda, Germania, Grecia, Islanda, FYR Macedonia, Malta, Netherlands, Portugal, Romania, Serbia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey si Ukraine.:X

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fundita?
Următoarele țări și-au confirmat participarea la concurs:
Albania[5]
Armenia[6]
Austria[7]
Azerbaidjan[5]
Belgia[5]
Cipru - reprezentantul va fi ales pe 10 septembrie 2010[8]
Danemarca[5]
Elveția[9]
Estonia[5]
Finlanda - reprezentantul va fi ales pe 12 februarie 2011[10]
Germania (țara gazdă) - reprezentată din nou de Lena Meyer-Landrut[1]
Grecia[5]
Islanda[11]
Malta[5]
Regatul Unit
Norvegia[12]
Portugalia[13]
Republica Macedonia[14]
România[5]
Serbia[15]
Spania[5]
Suedia[5]
Turcia[16]
Țările de Jos - reprezentate de formația 3Js[17]
Ucraina[5]
[modifică]
Nedecise/Retrase
Ungaria: Ungaria nu a participat în 2010 din motive financiare, dar e aproape sigur că această țară va participa în 2011. Chiar dacă nu a luat parte la ediția din 2010, televiziunea națională a trasmis cele 3 seri.[18]
Muntenegru: Muntenegru nu a participat la ediția din 2010 din motive financiare, iar televiziunea națională (RTCG) nu a făcut anunțuri oficiale cu privirea la o posibilă participare la Eurovision 2011.
[modifică]
Posibile debuturi
Liechtenstein: Televiziunea din Liechtenstein, 1FLTV, va cere aderarea la EBU înainte de vara anului 2010 și dorește să participe în 2011.[19]
Kosovo: Și Kosovo va cere aderarea la EBU pentru a putea participa la Eurovision 2011, dar va fi dificil având în vedere că independența sa nu este recunoscută de Grecia, Rusia, Serbia si de alte state.
[modifică]
State ce se întorc
Austria[7]
[modifică]
Țări care nu au comunicat intenția de a participa sau de a se retrage
Belarus: Televiziunea națională ORT e pregătită să conducă operațiunile de selecție pentru anul viitor.
Bosnia și Herțegovina
Bulgaria[10]
Croația
Franța: De obicei, Franța va confirma mai târziu, printre ultimele țări.
Georgia
Irlanda
Israel: Dățile în care ediția din 2011 se va desfășura pot împiedica Israelul să participe deoarece va fi Ziua Independenței Israelului, Holocaustul și altele.
Letonia: Dificultățile economice unite cu rezultatele slabe din ultimi ani ar putea să împiedice Letonia să participe la ediția din 2011.
Lituania: Lituania a vrut inițial să se retragă din ediția din 2010, dar a confirmat mai târziu. Nu sunt anunțuri oficiale privind o retragere a statului.
Luxemburg: Anul trecut s-a comunicat că Luxemburgul nu avea nici o intenție să revină. O revenire a Luxemburgului e puțin probabilă.
Moldova
Polonia: Problemele economice care afectează bugetul național unite cu rezultatele foarte slabe din ultimii ani ar putea obliga Polonia să nu participe.
Rusia: Este foarte posibilă o revenire a Rusiei.
Slovacia: Dificultățile economice unite cu rezultatele slabe din ultimi ani ar putea să împiedice Slovacia să participe la ediția din 2011.
Slovenia
[modifică]
Țări care nu vor participa în 2011

Până în data de 11 iulie 2010, s-a comunicat că următoarele țări NU vor participa în concurs din motive financiare:
Andorra
Italia
Monaco
San Marino