| anonim_4396 a întrebat:

situatia e in felul urmator: am 19 ani, am trecut prin multe chestii, am pacatuit mult consider ca prea mult, am trait cum am vrut, am facut destule prostii pacate si chestii de care imi pare rau, si pe care nu vreau sa le mai fac niciodata. OK, simt ca vreau sa ma intorc, si m-am intors oarecum la Dumnezeu, dar vreau sa ma apropii si mai mult, si simt nevoia de pocainta, simt ca vreau sa fiu botezat in apa, simt ca trebuie sa fac lucrul asta, eu fiind ortodox, vreau sa spun ca nu stiu nimic despre "sectele" sau "gruparile" acestea "pocaite" adica, nu stiu nimic despre obiceiurile lor si nu stiu despre diferentele dintre ei, stiind ca sunt mai multe "secte". de acest gen am vazut mai multe marturii pe youtube. de la diferiti oameni pocaiti, in care ma regasesc. vreau sa fiu iertat, vreau sa ma intorc la Dumnezeu, sa imi predau viata in mainile Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos. va rog sa ma ajutati. sunt putin derutat, nu stiu unde sa merg, si ce sa fac. cum sa procedez. Dumnezeu sa va binecuvinteze! imi cer scuze ca am postat aici, dar aici cred ca voi gasi ajutor, un raspuns, o indrumare orice! happy va multumesc!

42 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu cumva cineva te manipuleaza si tu nu-ti dai seama?

| Razvan a răspuns:

Lucrurile nu sunt nici de departe atat de complicate cum le vezi tu.Atata timp cat exista elementul necesar iertarii pocainta totul e in regula. Dumnezeu stie exact ce ai in suflet nu are nevoie de ceremonii pentru a te ierta.Cauta-l pe Dumnezeu in tinehappy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ai un mic moment de ratacire sau panica, dar n-ai de ce sa te agiti prea tare. Ai viata inainte, treci prin schimbari. Nu e nimic rau sau grav in ce ai spus, marea problema e ca te simti vinovat dar partea buna e ca vrei o schimbare in bine. Desi vei gasi un moment de liniste si impacare intr-o biserica la alegerea ta, si poate vei gasi o mangaiere vorbind cu un preot binevoitor, schimbarea nu o faci pentru trei zile, asa ca ia-o usor. Cand esti un pic dezorientat nu o iei la fuga, ci mergi atent, in cautarea unui reper. Nu e necesar sa devii un habotnic pentru a te impaca cu viata, ci doar sa iti recuperezi libertatea la care poate ai renuntat facand alegeri gresite in trecut. Toti am ales prost in trecut, si nu ma refer neaparat la cele 10 porunci, ci la alegeri care ne-au facut noua rau. Ia-o usor, n-ai de ce sa te sperii, viata chiar poate fi frumoasa si usoara daca te eliberezi de propriile greseli. Esti tanar, n-ai nevoie inca de alegeri definitive, gaseste-ti un refugiu in propria constiinta, sinceritate si fii bun. Lasa sectele si bisericile sa se certe intre ele, tu ai altele mai bune de facut in viata. Mergi la o biserica traditionala, daca e una veche si deosesbit de frumoasa poate iti va placea mai mult. Mie imi plac cele mici si vechi happy Pentru un raspuns, pentru o clipa de liniste, sunt ideale. Dar pentru restul vietii, respecta-ti varsta. Iesi cu fete, distreaza-te cu prietenii, invata, incearca, bucura-te ca tineretea trece repede.

lolita
| lolita a răspuns:

Nu cred nimic din ce ai zis, probabil esti vreun credincios cunoscut aici si incerci sa-i faci pe necredinciosi sa-si schimbe parerea.

| zorialbi a răspuns:

E foarte bine ca esti ortodox, nu trebuie sa treci la vreo secta daca tii intr-adevar la mantuirea ta, pentru ca ortodoxia este dreapta credinta. Mergi la un preot, spovedeste-te, implineste-ti canonul dat la spovedanie si impartaseste-te cu Trupul si Sangele Domnului nostru Iisus Hristos, cel care S-a rastignit pentru noi. Oricate pacate ai avea, daca le marturisesti sincer si iti pare rau pentru ele vei primi iertare de pacatele tale. Ce crezi ca vei gasi daca treci la o secta? Ei sunt in ratacire, nu cred in Sfanta Treime, in sfinti, in cinstirea icoanelor, in Sfintele Taine etc.

Oricate pacate ai avea, nu deznadajdui, pentru ca Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu. Doamne ajuta!
Citeste aici te rog:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_credinta.htm

| zorialbi a răspuns:

Daca vrei sa te pocaiesti, nu trebuie sa treci la pocaiti (sectanti), doar si in ortodoxie te poti pocai. Sectantii doar se numesc asa, nu inseamna ca se si pocaiesc.

| zorialbi a răspuns:

Daca vrei sa te pocaiesti, nu trebuie sa treci la pocaiti (sectanti), doar si in ortodoxie te poti pocai. Sectantii doar se numesc asa, nu inseamna ca se si pocaiesc.

| zorialbi a răspuns:

"Marturisesc un botez intru iertarea pacatelor. Astept invierea mortiilor, si viata veacului ce va sa sa fie.": In primul rand, acesta este Crezul ortodox (marturisirea de credinta in ortodoxie), pe care n-o sa-l gasesti la nici o secta. In al doilea rand, spune clar: un botez, nu mai multe. Esti deja botezat ortodox, nu poti sa fii botezat din nou, dar exista "botezul pocaintei", trebuie doar sa mergi la un preot si sa te spovedesti.

| n0name a răspuns:

Mincinosule! Nu esti credibil.

| Nita a răspuns:

Poi mai intai vorbeste cu un preot... nu stiu thinking

| bLu3 a răspuns:

Salut.

Sa sti ca am vazut dorinta ta de a te pocai si am citit comentariile tuturor.Sunt dezamagit de ce au comentat unii si as dori sa vorbim in particular daca nu te superi.Simt nevoia sa vorbesc cu tine despre acest lucru, poate o sa iti fiu de folos cu un sfat.

Vezi ca am bagat idul tau in lista.Astept sa imi dai add si o sa vorbim.

Un gand bun si o binecuvantare din partea mea:Vasy(bLu3)GBUhappy

| tump a răspuns:

Uite ce e stiu ce inseamna pentru tine, singura ta solutie e sa mergi la biserica nu neaparat in fiecare duminica, daca sa mergi... si sa te rogi in fiecare seara, din tot sufletul, sa te ierte dumnezeu si sa te binecuvanteze sa-ti dea minte sanatate sa te indrume al lucruri bune... in fiecare seara sa fac acest lucru si ai sa vezic a dumnezeu se uita si vede ce ais cris tu aici si ca vrei sa te indrepti si eu ti-am dat niste sfaturi care te ajuta enorm daca te rogi din tot sufletul nu ai cum sa nu te imbunezi si sa mergi pe calea cea dreapta, cu respect si dorinta de a te duce pe calea lui DUMNEZEU al tau preten Cristian! daca ai ceva de scris imi scrii la mesaj!

| elamit a răspuns:

Eu spun sa faci ce crezi tu de cuviinta nu neaparat sa te pocaiesti poti avea credinta in suflet

| GreenPills a răspuns:

Sa te duci la o biserica, ii spui preotului problemele tale, ti post o saptamana si te duci din nou la biserica sa te spovedesti si impartasesti.Cand te impartaseste nu lasa sa-ti spuna preotul intrebari si sa raspunzi, doar spune tot ce-ai facut rau, tot ce-ai pacatuit si asa Dumnezeu te va ierta pentru toate pacatele. Dumnezeu sa te ierte! Sper ca te-am putut ajuta intr-un anumit fel.

| Anapoda a răspuns:

Fiindca atat de mult L-a iubit Dumnezeu pe Cristian si pe intreaga lume, incat A dat pe singurul Lui fiu, intreaga lume si Cristian crezand sa nu piara ci sa aiba viata vesnica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cate pacate ai tu mamica la 19 ani?
Intrebarea este cu tendinta, asa ca ma abtin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici un om care si-a predat viata Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos aici? un pocait adevarat, care sa ma indrume? stiu ca asta trebuie sa fac, Dumnezeu asta imi spune sa fac, sa ma pocaiesc, sa fiu botezat din nou in apa asta simt, asta trebuie sa fachappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte bine ca esti ortodox, nu trebuie sa treci la vreo secta daca tii intr-adevar la mantuirea ta, pentru ca ortodoxia este dreapta credinta. Mergi la un preot, spovedeste-te, implineste-ti canonul dat la spovedanie si impartaseste-te cu Trupul si Sangele Domnului nostru Iisus Hristos, cel care S-a rastignit pentru noi. Oricate pacate ai avea, daca le marturisesti sincer si iti pare rau pentru ele vei primi iertare de pacatele tale. Ce crezi ca vei gasi daca treci la o secta? Ei sunt in ratacire, nu cred in Sfanta Treime, in sfinti, in cinstirea icoanelor, in Sfintele Taine etc.
Oricate pacate ai avea, nu deznadajdui, pentru ca Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu. Doamne ajuta!
Citeste aici te rog:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_credinta.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu sigur ca asta trebuie sa fac, trebuie sa ma pocaiesc! asta imi spune Dumnezeu sa fac, rog un frate pocait sau oricine are cunostinta despre ceea ce spun sa ma indrume

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine ma faceti mincinos? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc daca ma faceti mincinosi. nu am gasit un raspuns pe care il cautam. si care speram sa il gasesc, va multumesc oricum! Dumnezeu sa va binecuvinteze! Dumnezeu imi va arata calea, eu vreau neaparat sa ma pocaiesc, si sa fiu botezat din nou happy si, sa dau un citat din rugaciunea crezul: "Marturisesc un botez intru iertarea pacatelor. Astept invierea mortiilor, si viata veacului ce va sa sa fie."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca ai unpic cu bibilica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti deja pocait, vii aici cu de-astea, vrei sa vezi care-ti sunt fratii? cauta-i in mesagerie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lucrurile sunt mai complicate de cat credeti. in sfarsit va multumesc pentru ajutor. o sa vad Dumnezeu o sa ma indrume sa fac ceea ce trebuie sa fac. trebuie sa incep sa studiez, sa citesc scriptura. biblia pentru ca acolo sunt toate raspunsurile happy nu sunt pocait (momentan) asa cum am vazut intr-un comentariu nu incerc sa atrag lume spre vreo secta sau ceva, momentan sunt ortodox, aveti incredere in Dumnezeu, rugati-va neincetat si in rest ce sa spun, multa iubire, fericire, sanatate si pace sufleteasca va doresc ! luati aminte ca viata e doar "o trecere" sau doar un "test" sau doar o chestie trecatoare. toate trec, si trebuie sa invatam sa traim dupa voia lui Dumnezeu. nu va imaginati cat de pacatosi suntem cu totii si cat de departe de Dumnezeu suntem. in sfarsit God bless everyone ! nu conteaza religia, conteaza relatia ta cu Dumnezeu ! }{ take care

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lucrurile sunt mai complicate de cat credeti. in sfarsit va multumesc pentru ajutor. o sa vad Dumnezeu o sa ma indrume sa fac ceea ce trebuie sa fac. trebuie sa incep sa studiez, sa citesc scriptura. biblia pentru ca acolo sunt toate raspunsurile happy nu sunt pocait (momentan) asa cum am vazut intr-un comentariu nu incerc sa atrag lume spre vreo secta sau ceva, momentan sunt ortodox, aveti incredere in Dumnezeu, rugati-va neincetat si in rest ce sa spun, multa iubire, fericire, sanatate si pace sufleteasca va doresc! luati aminte ca viata e doar "o trecere" sau doar un "test" sau doar o chestie trecatoare. toate trec, si trebuie sa invatam sa traim dupa voia lui Dumnezeu. nu va imaginati cat de pacatosi suntem cu totii si cat de departe de Dumnezeu suntem. in sfarsit God bless everyone! nu conteaza religia, conteaza relatia ta cu Dumnezeu! }{ take care

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-as bucura atat de mult sa putem vorbi mai multe...cum am putea? in afara de acest site? Sper si cred ca-mi vei raspunde printr-un e-mail. frosi_ssimonica@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si pentru toti ceilalti. scrie in Biblie lucrul acesta."Pocaiti-va le-a zis Petru, si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre: apoi veti primi darul Sfantului Duh. fapte 2:38. Gandeste puitn. mai intai traieste pocainta. apoi fa botezul in apa si apoi Domnul iti va da din Sfantul Duh. Amin, Domnul sa ne indrepte caile!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper ca esti mai bine acum!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

."Pocaiti-va le-a zis Petru, si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre: apoi veti primi darul Sfantului Duh. fapte 2:38.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pocaeste-te ca e foarte bine domnul isus iti iarta toate pacatele prin botezul in apa ca e le pen fa-o dar sa nu mai pacatuiesti
i ca ela ori ce grupare crestina