| Giuly_3112 a întrebat:

As putea vreodata sa scap de timiditate?

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Se poate.Iti spun ca si eu am aceasta problema.Iti vorbesc prin prisma experientei personale.Am fost mereu un timid. Cu timpul insa lucrurile s-au mai imbunatatit. E important sa capeti incredere in tine.Fii sigura ca un inceput inseamna de multe ori un esec. Nu trebuie totusi sa refuzi acest esec. Traieste-l si invata din el. De multe ori din cauza timiditatii am trecut peste anumite situatii si etape cu o dificultate sporita fata de altii. Prin repetitie emotiile sunt diminuate si constati ca iti e mult mai usor.Sunt mult mai optimist fata de cum eram in urma cu 1-2 ani.Prietenii ajuta foarte mult. Trebuie sa refuzi persoanele care profita de pe urma ta. Accepta doar compania celor care iti vor binele si care te sprijina. Acestia te vor ajuta sa iti depasesti unele complexe. E greu sa legi prietenii in ascest caz si trebuie sa profiti de orice relatie umana. Oamenii bine intentionati vor fi mereu langa tine.Si eu am avut dificultati atunci cand am vrut sa leg prietenii si relatii de viata. Poti incerca o socializare virtuala pentru inceput.Internetul nu e bun cand este in exces si folosit in scopuri gresite. Internetul nu este un lucru rau. Am capatat incredere in mine datorita prieteniilor virtuale iscate in timp. Totul a inceput cu un id de mess. Unul cate unul i-au urmat si astfel am ajuns la o socializare avansata cu o multitudine de persoane de toate varstele. Ajuta foarte mult si relatiile de prietenie cu cei de sex opus. Acestea sunt principalul mijloc pentru a atinge o etapa superioara din punct de vedere al socializarii. E important sa stii ce vrei. Daca iti dai seama ca partenerul de conversatie nu corespunde dorintelor tale il stergi din lista. Totul se bazeaza pe un sistem bine structurat. Practic e vorba de un sistem aristotelic ( 2 picioare ). Aristotel spunea ca intr-o societate ideala binele trebuie recompensat si raul trebuie pedepsit. Nici o situatie nu trebuie ignorata. Astfel, respinge-i pe cei care nu te apreciaza si pastreaza o relatie sincera si deschisa cu cei care iti vor binele. In timp o sa vezi ca o sa fie mai bine. Important este sa nu fugi la nesfarsit.

| anad a răspuns:

Cu timpul cu siguranta vei fi mai indrazneata si nu mai vei avea atatea complexe.Viata si situatiile variate pe care trebuie sa le rezolvam ne schimba si ne fac mai comunicativi.

| Cσσкiє a răspuns:

Şi eu am fost timidă cândva. Şi m-am gândit că trebuie să fac ceva ca să mă pot integra într-un grup şi să am propriile activităţi, fără să rămân în umbra celor "cu tupeu". Încrede`te în forţele proprii, descoperă punctele tale forte, acceptă`te aşa cum eşti şi scoate`ţi în evidenţă calităţile! Adu`ţi aminte : aşa cum te vezi tu, aşa te văd şi ceilalţi! Dacă o să ţi fie frică să`ţi spui propria părere sau de ce vor comenta ceilalţi, lumea o să te ocolească. Dacă păşeşti încrezătoare ceilalţi te vor îndrăgi şi admira pentru încrederea ta în sine! Succes! Multă sănătate şi sărbători cu bine! Andreea, 12 ani.

| Razvan a răspuns:

Moarte timiditatii este socializarea.Bineinteles,cu oameni potriviti.Si realihee heeCa degeaba socializezi pe mess.Nu se punetongue

| baru a răspuns:

Da dialogand cu mine

| andrushki a răspuns:

Normal. tongue. Incearca sa te bagi in seama laughing. Asta sigut te va ajuta. si nu-ti fie jena daca faci unele lucruri care ti se par stupide. pentru alte fete e un lucru obisnuit big grin.

| andreii2 a răspuns:

Da poti scapa.
Poti merge la un psiholog.Asta e cea mai buna solutiewinking

| multimoak a răspuns:

Depinde cat de hotarata esti sa vrei acest lucruwinking

| ZeroBarat1 a răspuns:

Cu putin tupeu, 100%