| R0011 a întrebat:

Am doua mari problemee. Imi este foarte frica de insecte si de intuneric. Foarte frica... Ce as putea face? Chiar nu stiu mi-e frica mai mereu. Mersi!

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți face o consiliere psihologică.
Pa, pa.

| NoNameJunior a răspuns:

Buna! cu insectele trebuie sa te obisnuiesti.adica,NU TE MANANCA! de frica de intuneric poti scapa gandidu-te ca nu ti se intampla nimic.si mie imi era frica de intuneric inainte, dar am procedat asa si nu mai imi este frica.a! si nu te mai uita la filme de groaza si nu mai citi povesti de groaza.Succes!

| AndrikNebunik a răspuns:

Buna!

Sicer. si mie i-mi era frica de aceleasi lucruri...
1. De intuneric. Frica de intuneric trebuie sa o infrunti cu orice chip. Incearca la ocazii speciale sa stai singura in intuneric. de exemplu inainte sa te culci si sa te gandesti ca ceva ce adori. iubesti. lucruri dragute. si asa o sa te obisnuiesti...winking

2. Insectele. Mie inca i-mi e frica de unde insecte pe care nu le stiu. adica nu stiu ce suntlaughing Toata treaba sta in mintea ta. daca te gandesti ca i-ti va frica, i-ti va fi mai frica, dar daca te gandesti pozitiv si zici ca ea de fapt tremura in fata ta is ca o poti zdrobi oricand nw va avea nici o putere!winking
Sper ca te-am ajutzt! Bafta!winking :*

| Scândură a răspuns:

Buna! Incearca sa-ti infrunti temerile, altfel vei ramane cu ele pe viata! Si mie mi-a fost frica de intuneric, si intr-o zi mi-am luat inima in dinti, mi-am inchis lampa si m-am bagat sub plapuma, si uite asa am dormit prima oare pe intuneric si am vazut ca n-am patit nimic, nu m-a mancat bau-bau, nu m-a bantuit nici-o fantoma, nu m-a rapit nimeni. Si asa, vazand ca nu patesc nimic dupa ce am dormit pe intuneric am reusit sa scap de aceasta teama. Incearca si tu, ce se poate intampla? Toti dormim pe intuneric si nu cred ca ai vazut tu la stirile de la ora 5 vreodata, ca un om a murit/disparut misterios in timp ce statea pe intuneric. Plus ca poti sa-ti strigi parintii, care sunt in apropiere! Si seara afara banuiesc ca nu tie frica, nu? Si cand intri intr-o camera intunecata, daca ti-e chiar asa de frica, mergi cu cineva, nu se va intampla nimic, vei vedea.
Cat despre insecte, sunt si adulti cu problema asta. Ignora-le, calca-le in picioare, is asa mici, n-au ce sa-ti faca! Poti tu in schimb sa le omori!
Sper ca te-am si tin pumnii stransi sa scapi de aceste temeri!

| Zippy a răspuns:

Frica trebuie infruntata! Nu are rost ca fiecare sa se inchida in casa ca sa nu dea fata in fata cu "frica" lui.Cu insectele poti merge in delta cateva zile sa vezi ce te acomodezi cu elelaughingDe intuneric nu stiu cum ai putea scapa

| DoarImpreuna a răspuns:

Depinde de varsta ta. In general e nevoie de o vizita la un consilier sau psiholog si ar trebui sa afli originea fricii tale si poti lucra la eliminarea ai.

Succes

| RoXxy a răspuns:

De ce sa iti fie frica de insecte? Crezi ca te poate manca un paianjen micut? Poate ai vazut prea multe filme gen horror.Iar faza cu intunericul, iti e frica doar din cauza imaginatiei talewinkingGandeste-te la altceva nu la chestii infricosatoare

| OnnyMady a răspuns:

Si mie mi-a fost frica de intuneric dar asta fiindca am vazut un film de groaza pe la 4 ani.Tin minte ca ma ascundeam sub patura si ma simteam mai in siguranta.Dar intr-o zi mi-am zis sa termin cu teama asta prosteasca si am stat in intuneric bezna cam vreo 15 min.De multe ori imi trecea un fior in corp si imi venea sa va ascund din nou sub paturica dar am stat acolo pana am simtit ca nu imi mai este frica si de atunci am scapat de fobia asta.Despre frica de insecte nu stiu ce sa spun si mie mi-e frica dar doar de paianjani si niste gandacii sti sunt aia mari negri...off nici nu vreau sa ma gandesc.Cand eram mai micuta cand vedeam o astfel de insecta fugeam cat ma tineau picioarele si imi amintesc ca imi era frica sa ma pun in pat pentru ca eu gandeam daca se suie pe mine laughing dar cu timpul nu mi-a mai fost asa frica adica daca ii vad nu imi mai este frica de ei dar totusi daca m-ai pune sa-i ating sau sa-i omor nu as face asta pentru ca totusi putin din frica aceea s-a pastrat.Asa ca eu cred ca cel mai bun remediu este timpul dar si sa ai curajul sa-ti infrunti aceste temeri.Doar gandeste-te ce rau poate sa-ti faca o mica insecta? Tu esti de 100 de ori mai mare ca ea.Iar intunericul...Stii ca nu e cineva strain in casa asa ca din acel intuneric nu poate iesi nimic care sa te sperie

| SMA a răspuns:

Frica e o fobie. Cu timpul vei vedea ca le vei trata pe amandoua. Frica de intuneric, te asigur, va trece cu varsta happy. Iar frica de insecte, nu stiu, incearca sa iti infrunti teama. Si eu am aceiasi probleme cu insectele xD. Noroc!

| ViseColoratee a răspuns:

Si mie mi-a fost frica de intuneric...Aveam impresia ca e cineva langa mine cand era lumina stinsalaughing. Uite cum am scapat de ea: Pur si simplu intr-o noapte mi-am facut curaj si am inchis lumina si m-am bagat in pat. Am incercat sa nu ma mai gandesc la nimic pentru ca imi treceau numai ganduri rele prin cap, cu toate ca realizam ca nu mi se putea intampla nimic. Oricum, tot aveam acea senzatie de frica. Apoi, cand am vazut ca nu mi se intampla nimic, a inceput usor usor sa treaca. Daca totusi nu poti scapa asa de ea, mergi la un psiholog. Sa stii ca te ajuta foarte mult.

Chestia cu insectele, nu cred ca are de ce sa-ti fie fricawinking Poate doar ti-e sila de elehappy Gandeste-te putin: tie iti e frica de ele si lor le e frica de tinebig grin Cine crezi ca are dreptate?big grin

Sper ca te-am ajutatkiss Succes!winking Trebuie sa te ambitionezi si sa scapi de aceste temeri pentru a te descurca in viata. Din cauza insectelor nu vei putea merge si tu intr-o excursie cu cortul, de exemplu. Nu-ti va parea rau? Eu asa am gasit exemple pentru fiecare dintre ele si apoi le-am eliminathappy Bafta si tie kiss

| Karizma a răspuns:

E ok sa iti fie frica de ceva, dar daca vrei sa scxapi de aceasta teama asculta aici:

ca sa scapi de teama de insecte trebuie sa te gandesti ca tu esti 1000 de ori mai mare decat ele

prin frica de intuneric am trecut si eu,si este foarte nasoala,dar cu timpul am inceput sa imi dau seama ce sa fac, de fiecare data cand ies din camera si e intuneric nu ma gandesc la nimic pentru ca daca ai o imaginatie bogata la fel ca mine ai ceva problema ca te gandesti doar la ce e mai rau, asa ca relaxeaza te si nu te uita in spate

PS eu inca mai am o mica teama de intuneric

| conundrum a răspuns:

Cumpara un raid de pus in priza/nu mai stinge becul si ar trebui sa scapi laughing

| Alyna_2941 a răspuns:

1.insecte:nu te teme de ele nu te vor rani sunt doar niste vietuitoare ale pamantului. 2.cand esti singur pe intuneric gandeste-te la ceva frumos.La mine a mers si eu m-am temut pana de curand de intuneric.

| catel_9751 a răspuns:

Pai...si eu am aceste mari probleme dar intodeauna imi amintesc ce mi-a zis bunica sa iti amintesti intodeauna ca Dumnezeu este cu tine si nu te lasa la necazuri cu el,vei reusi in viata tot ce vrei daca esti credincios,mergi la biserica,crezi in Dumnezeu,te rogi, citesti biblia, ai nume sfant,(asta nu e chiar neaparat)