| Mélancolie a întrebat:

Ce as' putea face ca sa scap de frica de intuneric?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o fobie.
Numai prin autosugestie și control poți trece peste această teamă.
http://www.topsanatate.ro/......-post.html
Pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

În primul rand trebuie sa-ti doresti acest lucru, foloseste o lampa de putere mica [lumina de veghe] incearca ca inainte sa adormi sa te relaxezi si sa te gandesti la lucruri frumoase. Evita filmele horror inainte sa adormi, nu manca prea mult pentru a avea un somn odihnitor si evita glumele proaste ale celor din jur.

| ClaraZ a răspuns:

Stai in intuneric cu o prietena, faceti glume. Dupa incearca sa stai singura in camera noaptea cu telefonul in mana.Trimite mesaje prietenilor, sau vorbeste la telefon. O sa te convingi ca nu se intampla nimic. Aaa, si incearca sa nu te uiti la filme de groaza.Bafta!

| Biencush a răspuns:

E bine sa intelegi tu ca nu se poate intampla nimic rau daca esti in casa ta si nu are cine sa iti intre daca e incuiat peste tot. Eventual lasa o lumina aprinsa pe hol, sau lasa televizorul deschis, sau cauta o lampita mica de perete, sa nu deranjezi pe ceilalti din casa.Mult succes!

| mada_9093 a răspuns:

Buna! e foarte bine ca vrei sa iti invingi frica eu cred ca ar trebui sa stai in intuneric si sa vezi ca nu se inampla nimic sa incerci de fiecare data cand ai ocazia sa nu mai aprinzi becul sa dormi cu lumina stinsa sau sa stai pe intuneric la inceput cu cineva ca sa fii tu sigura ca nu patesti nimic si apoi sa incerci sa stai singura happy
sper ca te-am ajutat
succes!

| Mélancolie explică:

Am incercat sa stau pe intuneric singura dar nu rezist. adica nu ma simt singura in camerastraight face.

| ionela8822 a răspuns:

Fa ceva placut cu cineva pe intuneric si iti vei invinge teama, proprie experienta