| ChristinneK a întrebat:

Am o floare pe care am primit-o cadou de ziua mea este o orhidee Phalaenopsis si am incercat o data sa o mut a fost acum o saptamana asta si am lovit-o din greseala de perete si i-am rupt partea de sus chiar de unde sunt florile (nu stiu sigur cum i se zice la partea aia) dar nu am rupt de tot doar asa putin si mie teama sa nu moara, ce sa fac cu ea am prins-o sus cu niste agrafe micute ca era prinsa toata asa cand am primit-o si acum sta dreapta...credeti ca o sa moara? dati-mi un sfat cum sa procedez cu ea.

Răspuns Câştigător
| andru10best a răspuns:

Am si eu o orhidee Phalaenopsis si in urma cu 3 luni s-a uscat la partea de sus chiar de unde sunt florile. Acum o luna sau doua i-a dat o noua ramurica langa partea uscata (mentionez ca a incetat sa se mai usuce) si a facut alte flori. Deci ar trebui sa fie si a ta in aceeasi stare. Numai ai rabdare, sigur o sa ii fie bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai rupt tulpina, tija florala. Depinde cit de rau e rupta. S-ar putea ca acea parte sa se usuce. Era prinsa cu acele agrafe ca sa stea dreapta, sa nu se indoaie si sa se rupa. Nu stiu sigur dar mi se pare ca bulbul vegeteaza si in anii viitori (cauta pe net). Asa ca daca se usuca, nu arunca bulbul (radacina) si asteapta sa dea alte flori.

| alexanonimu a răspuns:

Nu cred ea oricum cat de usuca floarea trebuie taiata un pic mai jos de unde au fost florile asa ca taie de unde s.a rupt si o sa infloreasca la anul iarwinking