| antonescu321 a întrebat:

Am si eu o intrebare:Ce carti si poezii trebuiesc citite in clasa a V-a? Dau FUNDA.Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| oAntiidot a răspuns:

Dacă nu ţi-a spus profesoara, nu trebuie. Doar dacă vrei. Poţi citi poeziile de Mihai Eminescu, pentru că îţi dezvoltă vocabularul. Sau de George Coşbuc, Ion Creangă, Ion Luca Caragiale etc. Găseşti zeci de cărţi cu poeziile lor la bibliotecă.
Dacă vrei poţi citi şi Ocolul pământului în 80 de zile, Căpitan la 15 ani, 20.000 de leghe sub mări, Un bilet de loterie, Doi ani de vacanţă, Casa cu aburi, etc. Dar astea sunt pentru clasele mai mari (7-8). Îţi vor prii foarte bine pe viitor dacă le vei citi.
Sper că te-am ajutat. Fundăă? puppy dog eyes

4 răspunsuri:
| Sănduțța a răspuns:

Daca nu ti-a dat nimic profesoara pentru vacanta de ce te mai chinui? happy Poti citi
-Capitan la 15 ani
-Chemarea strabunilor
-Copii capitanului Grand
-Robinson Cruz (ceva de felul)
-Moby Dick
happy Iti ajunge! happy

| AlexDu a răspuns:

Pentru cultura ta generala poti citi ''Poiezii'' de Mihai Eminescu sau ''Morometii'' ori ''Povestiri'' de Ion Creanga. :d

| Chrisss23 a răspuns:

Poezii: Poezii de Mihai Eminescu
Carti: Calatorie spre Centrul Pamantului, Laleaua Neagra si cam atat stiu nu sunt un cititor inrait.

| lol5755 a răspuns:

Daca invatatoarea nu ti-a dat caiet de vacanta sau lecturi pe vaanta nu trebuie