| Drunkenhearts a întrebat:

Ce inseamna numele meu? Ma numesc Maria. dau >fundita:

Răspuns Câştigător
| DeniiMeow a răspuns:

Acest nume de fata si de baiat este folosit in germana, olandeza, engleza, greaca, italiana, franceza, portugheza, spaniola, ungara, rusa, romana, poloneza, sarba, croata, ceha, bulgara, norvegiana, suedeza si daneza. Sursa este Miryam, un nume ebraic insemnand "Dorinta de a avea un copil".
Miryam din Sfanta Scriptura era sora lui Moses si a lui Aaron. Unii spun ca numele isi are originea in Egiptul Antic, iar altii cred ca se trage din "rebela" sau "multa tristete". Pornind de la Miryam din latina, a ajuns la Marie in franceza si apoi Mary in engleza. plz fundita:X:X:X:X:X

27 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Maria vine de la Myriam, in ebraica si inseamna :"Dorinta de-a avea un copil"

| viatadecacatt a răspuns:

"Maria" vine din aramaica, Maryam = doamna, stapana. Dupa Fericitul Ieronim (traducatorul Vulgatei), care-l explica prin limba ebraica, numele s-ar compune din mar = picatura + yam =mare, deci "picatura [de apa] de mare", in lat. stilla maris (de unde si stella maris = steaua marii- de mai tarziu, celebra denumire a Fecioarei in imnologia apuseana). Dar numele evreiesc Maryam sau Miryam ar putea fi si de straveche origine egipteana, tragandu-se din verbul mri =a iubi, cu sufixul afectiv ebraic - am, deci "cea draga", "cea iubita". Maria este un nume pentru care s-au avansat peste 60 de solutii etimologice.

Aproximativ 2, 1 milioane de români poarta numele de Maria/Marian sau derivate ale acestora, din care 1. 700. 000 sunt femei si 400. 000 sunt bărbati.

| Silvia a răspuns:

Maria inseamna copil dorithappy.

| ΔH a răspuns:

Rihana

| Black_Cherry a răspuns:

MARIA / MARIANA / MARIELA
- de la Miryam, nume ebraic insemnand "copil dorit". Altii interpreteaza prenumele ca insemnand "rebel" sau "multa amaraciune"

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

MARIA / MARIANA / MARIELA - de la Miryam, nume ebraic insemnand "copil dorit". Altii interpreteaza prenumele ca insemnand "rebel" sau "multa amaraciune".

| Ralluxd a răspuns:

Am citit pe mai multe site-uri si inseamna ''copil dorit''

Răspuns utilizator avertizat
| love44katyp a răspuns:

Maria... de la Miryam, nume ebraic insemnand "copil dorit". Altii interpreteaza prenumele ca insemnand "rebel" sau "multa amaraciune"

| Deny_8368 a răspuns:

MARIA / MARICA / MARITZA [ebraica] mare de amaraciune, [egipteana] iubit

| cucalic a răspuns:

Maria e unnume de sfant.vine de la fecioara maria.ai un nume frumosstar

| мαria a răspuns:

Acest nume de fata si de baiat este folosit in germana, olandeza, engleza, greaca, italiana, franceza, portugheza, spaniola, ungara, rusa, romana, poloneza, sarba, croata, ceha, bulgara, norvegiana, suedeza si daneza. Sursa este Miryam, un nume ebraic insemnand "Dorinta de a avea un copil".
Miryam din Sfanta Scriptura era sora lui Moses si a lui Aaron. Unii spun ca numele isi are originea in Egiptul Antic, iar altii cred ca se trage din "rebela" sau "multa tristete". Pornind de la Miryam din latina, a ajuns la Marie in franceza si apoi Mary in engleza.

| ScLiFoSeL a răspuns:

Maria
Acest nume de fata si de baiat este folosit in germana, olandeza, engleza, greaca, italiana, franceza, portugheza, spaniola, ungara, rusa, romana, poloneza, sarba, croata, ceha, bulgara, norvegiana, suedeza si daneza. Sursa este Miryam, un nume ebraic insemnand "Dorinta de a avea un copil".
Miryam din Sfanta Scriptura era sora lui Moses si a lui Aaron. Unii spun ca numele isi are originea in Egiptul Antic, iar altii cred ca se trage din "rebela" sau "multa tristete". Pornind de la Miryam din latina, a ajuns la Marie in franceza si apoi Mary in engleza.

| didu11 a răspuns:

Maria
Acest nume de fata si de baiat este folosit in germana, olandeza, engleza, greaca, italiana, franceza, portugheza, spaniola, ungara, rusa, romana, poloneza, sarba, croata, ceha, bulgara, norvegiana, suedeza si daneza. Sursa este Miryam, un nume ebraic insemnand "Dorinta de a avea un copil".
Miryam din Sfanta Scriptura era sora lui Moses si a lui Aaron. Unii spun ca numele isi are originea in Egiptul Antic, iar altii cred ca se trage din "rebela" sau "multa tristete". Pornind de la Miryam din latina, a ajuns la Marie in franceza si apoi Mary in engleza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MARIA / MARIANA / MARIELA
- de la Miryam, nume ebraic insemnand "copil dorit". Altii interpreteaza prenumele ca insemnand "rebel" sau "multa amaraciune"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copil dorit sau rebel http://anti-plicti.blogspot.com/......le.html;).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maria este poate cel mai indragit si popular nume biblic feminin folosit in Romania.

Numele de fata Maria este expresia puritatii, fiind purtat de mama lui Iisus Hristos. Cu toate ca este poate cel mai popular nume de fata in toate culturile, semnificatia sa nu este una foarte sigura.

In acceptiunea egipteana, numele Maria ar putea veni de la mry - iubit sau mr - iubire.

In interpretarea latina, semnificatia numelui Maria este stea de mare.

In acceptiunea evreiasca, semnificatia numelui Maria este mare a amaraciunilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant maricel. de la maria.numele nostru este MARA, care inseamna amaraciune.nume predestinat, avand in vedere ca fecioarei maria i s-a prezis de catre dreptul simeon ca o sabie ii va strapunge trupul.si trupul i-a foast strapuns atunci cand mantuitorul fiul ei a fost rastignit si strapuns cu sulita de catre cei care-l pazeau. e vorba despre suferinta ei.caci acum, preacurata fecioara maria este mai curata decat heruvimii si mai fara de asemanare decat serafimii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ebraica inseamna amaraciune iar in egipteana inseamna cineva care este iubit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MARIA - vine din ebraica și înseamnă: cea iubita, cea îndrăgită; copil dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele Maria provine de la numele ebraic Maryam care inseamna picatura de mare sau intr-o varianta latinizata stea de mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest nume reprezinta numele ce il poarta cea mai sfanta femeie de pe fata pamantului este numele lui sf maria nascatoate lui dumnezeu ma madresc cu numele maria pentru ca ma face cade fiegare data sa ma gandesc ca sf maria i-a dat nastere lui dumnezeu imi place ca parinti miau pus numele ''maria''siu ca reprezinta si de dumnezeu care nu trebuie uitat niciodata de nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maria inseamna copil dorit!