| Denisaa a întrebat:

Buna!
Cine imi spune si mie cand va fi eclipsa totala de luna in anul 2010.Pe tot anulhappy
Multu.

Răspuns Câştigător
| AlerimxD a răspuns:

Pe parcursul anului se produc 2 eclipse de Soare (15 ianuarie - eclipsă inelara, 11 iulie - eclipsă totală) şi 2 eclipse de Luna (26 iunie - parţiala şi 21 decembrie - totală). Din păcate pe teritoriul României vom putea vedea doar fazele prin penumbră ale eclipsei de Lună din 21 decembrie. Astfel, având în vedere faptul că eclipsa de Lună din 21 decembrie este foarte greu observabilă, eclipsa anului 2010 în România s-a produs pe 15 ianuarie, fiind o mica eclipsă parţială de Soare.
Xoxo.