| savino23 a întrebat:

cum pot recupera un filmulet filmat pe camera personala? dvd-ul este finalizat dar si zgariat putin si nu merge sa scot pe calculator, il pot vedea doar pe camera cu care a fost filmat. exista vreo solutie? multumesc.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Există trei soluţii :
1 - recuperarea CD-ului cu ajutorul aparatului de recondiţionare
2 - rularea acestuia pe un aparat profesional la un studio care poate face şi copie după CD.
3 - extragerea semnalului direct de pe cameră prin cablu, digital sau analog şi inmagazinarea pe alt suport.

3 răspunsuri:
| Scherimuvi a răspuns:

Poi daca merge sa-l vezi doar cu camera nai un cablu care sa se bage in camera care poti sa-l bagi si la unitate la usb ca sa-l scoti pe pc daca nu sper sa ai macar card daca ai card iti iei un adaptor universal si bagi cardul in adaptor si-l bagi in pc sil copiez
(adaptor universal = 15 leii) Mult succes

| Yugeen a răspuns:

In principiu nu prea exista probleme fara solutii! happy

La DVD ii poti face "imagine", ceea ce este un fel de Back-Up. Iti poti alege un "burner" de "imagini' cu Google, in functie de preferinte (sunt si gratuite si contracost).

Daca ai Windows 7 eu iti recomand sa folosesti "Virtual CloneDrive"; Pe XP functioneaza majoritatea. happy

Din moment ce nu ai scris ce camera ai, pot decat sa iti sugerez sa redai filmuletul pe un TV sau un alt monitor si sa filmezi sau sa inregistrezi continutul respectiv in mod separat... pe scurt, incearca sa inregistrezi inregistrarea originala (ceva de genul "picture-in-" numai ca la tine va fi ~ video in video)! tongue

In rest, este, de obicei, suficient sa cauti pe google modelul de aparat video pe care il folosesti urmat de ceea ce doresti sa aflii despre el.

Spre exemplu, daca ai un telefon iPhone si vrei sa salvezi datele de pe el pe PC cauti pe google: "how to save iPhone's data to PC" sau ceva asemanator... poti chiar incerca si in limba romana! tongue

Succes! happy

| omide a răspuns:

Trebuie copiat filmuletul asa cum e, si apoi convertit. Programe de convertit gasesti pe download.rnt.ro Succes