| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune care e diferenta dintre un ghepard, un leopard, jaguar si o pantera. Un raspuns unrgent... Dau Funda la cel mai rapid raspuns si cel mai bun

Răspuns Câştigător
| Bris a răspuns:

Ghepardul are o anatomie mai buna pentru alergat fiind si cel mai rapid animal terestru.In jurul ochiilor ghepardul prezinda 2 dungi negre pe care leopardul nu le are. Jaguarul este singura felina care traieste solitar are un mediu diferit de viata(pantera si jaguarul-jungla, ghepardul si leopardul -savana)jaguarul se hraneste si cu peste si este confundat cu leopardul dar jaguarul este o felina mai mare si cu forma petelor diferita.Pantera poate fii neagra sau cu o blana asemanatoare celorlalte specii. Funda?

3 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Pai sunt 4 animale diferite, ce diferente ar putea avea? Cauta mai multe informatii pe wikipedia.

| Zartbitter a răspuns:

Leopardul și Ghepardul pot trăi în același habitat, iar diferența vizuală principală între acestea este că ghepardul are buline simple negre, iar leopardul are pete negre în mare parte inelare (adică cu zone goale la interior).

Jaguarul are pete negre simple, dar orientate în forma unor poligoane (ca și cum ar avea niște poligoane desenate cu conturul punctat).

La nivel de specie, Leopardul face parte din genul panterelor, iar ghepardul din genul acinonyx fiind și singurul animal din acest gen.

Leopardul, jaguarul, leul și tigrul fac parte din genul Pantera.

Iar pantera neagră este, practic, un jaguar cu blana neagră.

| Ida_Luca_1977 a răspuns:

Ghepardul este o felina, tu daco urmaresti cum se misca, afli, deoarece el este cel mai rapid animal terestru, jaguarul vei vedea ca traieste in America, nu in Africa si leopardul si pantera... A, pai leopardul se catara in copaci, poate si pantera, dar nu cred, iar pantera, habar n-am, cauta pe net, funda?