| byapiki a întrebat:

imi puteti spune ce inseamna ACTA?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt initialele cuvintelor englezesti Anti-Counterfeiting Trade Agreement (Acordul comercial de combatere a contrafacerilor). Numai bine!

| benny a răspuns:

Fara suparare, dar tu unde ai trait pana acum in pestera laughing

| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Http://stirileprotv.ro/......netul.html

ACTA este, deocamdata, doar un document care "ameninta" confidentialitatea informatiilor de pe Internet. Acest acord a fost semnat de 22 de state ale UE (printre care si Romania), insa, pentru ca prevederile sale sa se aplice, trebuie sa fie votat in PE.
► "ACTA duce lipsa de credibilitate democratica, deoarece tratatul a fost negociat in secret, subminand principiile democratice de baza ale transparentei decizionale".
-► "ACTA reprezinta o amenintare la dreptul la libera exprimare si accesul la cultura, deoarece, printre altele, incurajeaza companiile private sa isi urmareasca angajatii pe internet, intr-un demers similar politiei".
-► "ACTA ameninta spatiul privat si confidentialitatea, deoarece orice provider de Internet va fi obligat sa urmareasca fiecare miscare a user-ilor."
-► "ACTA ar putea avea un efect de incetinire al inovatiei, prin incurajarea comportamentului anti-competitie".
-► "ACTA va incuraja concurenta neloiala, oferind SUA o structura competitiva avantajoasa in comparatie cu celelalte tari, creand astfel bariere in comertul international".

Funda?

| ANAHsneaman a răspuns:

ACTA este prescurtarea la anti counterfeiting trade agreement! ACTA ii forteaza pe furnizorii de Internet sa desfasoare activitati de supraveghere la nivelul retelelor proprii si sa puna la dispozitia detinatorilor drepturilor de proprietate intelectuala datele personale ale presupusilor faptuitori! Pe scurt pentru un film sau mp3 risti amenzi sau chiar inchisoarea,dar asa ceva nu se va intampla,pe langa oamenii de rand,sunt multi care vor pierde, aici vorbeesc si de furnizori de internet care isi vor pierde majoritatea clientilor! Deja site-uri precum bt junkie si mega upload au fost inchise! Daca vrei sa ai dreptu la exprimare libera si sa te bucuri de un internet liber, semneza si tu petitia anti acta aici=> http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet/ fiecare vot conteza! STOP ACTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta bine aici:http://creativemonkeyz.com/roboti/robotzi-s02-ep-special-acta/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anti-Counterfeiting Trade Agreement

| Onn3 a răspuns:

Acordul comercial de combatere a contrafacerii

| ms3y a răspuns:

Un proiect prin care nu mai ai voie sa iei filme de pe net, si alte restrictii.