| sasami a întrebat:

Incerc de mult timp sa aflu cum se numeste un anumit joc de carti pe care il joc impreuna cu familia. Jocul se desfasoara astfel:
Se amesteca 2 pachete de carti(104 carti) si se impart cate 10 la fiecare jucator iar din pachetul ramas se trag carti.Fiecare jucator trage o carte din pachet sau o ia pe ultima de jos si apoi da alta carte jos si tot asa. Apoi incepe sa se joace primul joc(pe parcursul jocului, pana te cobori trebuie sa ai 10 carti in mana) si cei ce indeplinesc cerinta jocului isi etaleaza cartile si daca au carti se lipesc la jucatorii coborati deja. Primul care scapa de toate cartile din mana inchide jocul. Cei care raman cu carti in mana si is aduna cartile:5 puncte pentru cartile de la 1 la 10, 10 pentru cartile de la 10 la 13 si 25 de puncte pentru popa si jocker. Punctajul este trecut pe un tabel. Cei care nu au reusit sa faca o etapa trebuie sa faca acea etapa in tura urmatoare.Jocul se termina cand un jucator indeplineste ultima etapa. Daca sunt mai multi jucatori care au facut ultima etapa castigatorul este cel care are punctaj mai mic.
Ar mmai trebui mentionat faptul ca popa inlocuieste orice carte si cu jockerul poti bloca pe cineva.
Etapele sunt:
1. 3 cu 3
2. 3 cu 4 suita
3. 4 cu 4 suita
4. 7 suita
5. 8 suita
6. 9 suita
7. 4 cu 4
8. 7 carti de aceiasi culoare
9. 5 cu 2
10. 5 cu 3
Ca sa spun asa, e un joc din format din mai multe jocuri. Seamana putin cu rentz-ul...
Stie cineva cum se numeste jocul?

3 răspunsuri:
| YTBDrawingBase a răspuns:

Probabil ca e inventat de cineva care stia mai multe jocuri de carti,dar nu a fost postat pe net. misto, pentru ca e greu, nu stiu cum se numeste.salut

| al3x15 a răspuns:

Concina, monopoly( dar nu cred d), nu mai stiu big grin

| sasami explică:

Intradevar, e greu, dar e foarte furmos tongue