| malinutzz a întrebat:

Buna memberilor TPU as vrea sa stiu la ce ajuta un jurnal si cum sa imi fac unul manual nu pe net. Va rog sa imi explicati amanuntit plzzz. Multumesc mult. Vreau sa mentionez ca am 10 ani si celor mai folositoare raspunsuri dau PANGLICA SI VOT FOLOSITOR!

Răspuns Câştigător
| MihaelaStyles a răspuns:

Pai cand vei fii mai mare si o sa-ti gasesti jurnalul o sa-ti spui "Aaa, tin minte ziua cand l-am facut! Ce amintire!".
Si. este simplu: Iti cumperi un caiet ( de care vrei ) si daca vrei iti pui coperta sau abtipilduri sau faci desene cum vrei si incepi sa scrii in el tooot ce vrei, toot ce simti... Sper ca te-am ajutat! Ai grija sa nu-l dai in mana nimanui!

6 răspunsuri:
| Lavinia218 a răspuns:

Un jurnal reprezina un caiet de notite, unde scrii tu ceea ce faci, simti, gandesti in fiecare zi

| yekto a răspuns:

Ai primit multe raspunsuri referitor la cum sa il faci. eu as vrea sa spun 2 vorbe despre utilitatea lui.
pe langa amintirile frumoase (sper) ce o sa le ai peste ani incepand cu aceasta varsta te ajuta foarte mut sa iti clarifici foarte multe necunoscute, sa le formulezi asa cum nu le puteai face inainte de asta, daca esti sincer cu tine te va ajuta sa te cunosti mai bine, sa iti vezi slabiciunile dar si punctele forte. important este sa nu cenzurezi nimic de ce iti trece prin minte si sa recitesti ceea ce ai scris la o scurta perioada de timp dupa ce ai scris, poate fi chiar dupa 2 min dar sa recitesti. ai sa vezi ca un gand nu e asa de limpede intotdeauna si poate fi dificil sa il faci clar pe hartie (poti reveni asupra textului dar nu sterge ideea ce ai scris-o, eventual o poti rescrie.). restul ramane sa descoperi tu despre tine (caci la urma urmei despre asta este vorba)

| All3xutzaa a răspuns:

Buna!
Ia un caiet normal si lipeste pe coperta foarte multe abtibilduri si poze(chiar si decupate).Pe prima pagina poti scrie mai multe lucruri despre tine! Poti face o pagina in care sa desenezi curcubee si nori si sa scrii pe ele dorintele tale, la sfarsit poti sa-ti pui testele de la scoala.Ca sa fie super jurnalul, poti sa lipesti multe abtibilduri.In el este si normal sa-ti scrii secretele,poti sa mai faci si un fel de tabel in care sa scrii pe cine urasti, pe cine iubesti!
Nimic nu e mai frumos decat sa ai un jurnal PERSONALIZAT care pe viitor, cand il vei reciti sa itit aduca aminte de vechile trairi.Nu trebuie neaparat sa il faci dupa un anumit model:poti fi doar TU.Iti poti trece toate trairile, sentimentele din momentele respective.Asa zisele oracole,care sunt binecunoscute sunt funny datorita raspunsurilor pe care le primesti la intrebarile puse de tine insa e mult imi ok sa ti-l personalizezi dupa poftele tale. Poti trece diferite intrebari cu referire la ceea ce ti-ai dori pe viitor sau despre cum vezi anumite lucruri,ce nu te multumeste, ce doresti sa schimbi la tine, la intregul univers din jurul tau.

| Distance a răspuns:

E usor de facut. Iti cumperi un caiet de care vrei. Poti sa ii pui coperta, desene, abtipilduri orice! Sau cumperi mai multe foi A4 si un carton colorat de care vrei. Indoi foile toate in doua, nu le rupi. Apoi le poti capsa pe toate sau poti sa le lipesti. Cartonul va fi coperta. il indoi tot in doua si il asezi peste celelalte foi. Pe carton poti scrie numele tau sau poti lipi abtipilduri, poze, decupaje tot ce vrei. apoi il deschizi si incepi sa scrii in el. Nu trebuie sa il dai nimanui. Il citesti doar tu! Sper ca ti-am fost de ajutor

| malinutzz explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri

| fanccky37 a răspuns:

Jurnalul se face din trun caiet obisnuit sau agenda ceva asa an fine scrii an el seara ceai facut toata ziu si nu lasi pe nimeni sa se uite an elpt ca poti scrie secrete