| Dennissel a întrebat:

Stiti ca vara e cel mai plictisitor si calduros anotimp asa ca daca aveti idei de ce as putea face as fi recunoscatoare(jocuri la pc,jocuri pe afara, carti etc) sunt fata si am 13 ani. funda :*

Răspuns Câştigător
| Grimmjow69 a răspuns:

- Mergi la un picnic impreuna cu amicii.
- Scrie-i o scrisoare unui bun prieten aflat la mare distanta de tine.Messengerul, emaiului si telefonul nu iti permite intotdeuna sa te deschizi si sa comunici asa cum ti-ai dori.
- Perfectioneaza-ti abilitatile de fotograf.
- Pregateste un pranz sau o cina pentru familia ta sau amicii tai.
- Scrie o poezie (sau mai multe).
- Deseneaza ori picteaza intr-un parc sau un alt loc pitoresc.
- Mergi intr-o tabara.
- Fa o vizita la tara, eventual la bunici.
- Incepe sa scrii un jurnal in care sa consemnezi ceea ce faci dar si gandurile ori sentimentele tale intime.
- Organizeaza impreuna cu prietenii o formatie de rock, folk, punk, gothic sau orice alt fel de muzica.
- Inventeaza un nou tip de sandwich.
- Plimba-te printr-un parc, o padure si gaseste 10 tipuri diferite de flori sau incepe sa iti faci un ierbar.
- Fa-ti un blog sau un website.In acest fel te vei obisnui sa scrii, vei invata lucruri noi despre internet si vei putea sa iti exprimi ganduirle si opiniile catre o multime de oameni.
- Citeste cartile pentru care nu ai avut timp pana acum, de care ai auzit sau pe care ti le-au recomandat cunoscutii. Eventual inscrie-te ori mergi la o biblioteca.
- Mergi, in compania amicilor, intr-o excursie cu cortul prin imprejurimile localitatii tale.
- Inventeaza un nou dans.
- Ajuta o persoana in varsta la gospodarie.
- Viziteaza o gradina zoologica.
- Invata o limba straina sau perfectioneaza-ti cunostiintele despre una pe care o stii deja.
- Citeste-i o poveste fratelui / surorii mai mici.
- Viziteaza o alta tara.Ah, banii, banii, banii!
- Apropo de bani … Daca esti destul de mare, ia-ti o slujba temporara. Desigur, cu acordul parintilor.
- Alatura-te unui grup ecologist si participa la actiuni de protejare a naturii.
- Invata un nou sport sau initiza pe cineva in tainele unui sport pe care deja il cunosti.
- Incepe sa practici yoga sau Tai Chi.
- Mergi la un concert.
- Ai o camera video? Creaza un film!
- Fa-ti un terrarium.
- Mergi regulat la strand, invata sa inoti sau fa cat mai multe ture de bazin pentru a-ti mari rezistenta fizica.
- Viziteaza un muzeu.
- Planteaza ceva nou in gradina.
- Pune-ti la punct arborele genealogic.
- Invata sa faci sa zboare un zmeu.
- Inventeaza un joc de carti.
- Foloseste o busola sau un GPS pentru a face o harta a imprejurimilor casei tale.
- Plimba-te cu bicicleta, rolele ori skateboard-ul.
- Petrece mai mult timp impreuna cu bunicii.
- Compune un cantec.
- Fa-ti niste tricouri personalizate.
- Mergi cu cainele la plimbare.
- Incearca sa rezisti macar o zi fara televizor si / sau calculator.
- Invata un nou joc de echipa.
- Uita-te la filmele tale favorite impreuna cu un prieten.
- Deseneaza sau picteaza potretul celui mai bun amic.
- Incepe sa colectionezi ceva.
- Invata sa descoperi stele si constelatiile de pe cerul senin al serilor de vara.
- Invata sa impletesti sau crosetezi.
- Invata ikebana.
- Aranjeaza-ti si redecoreaza-ti camera.
- Invata sa joci sah, bridge, table, etc.
- Ia-ti un animal de companie (cu acordul parintilor).
- Trimite-i un email unui amic cu care nu ai mai vorbit de mult.
- Treci in revista albumele cu pozele de familie pe care nu le-ai mai vazut de mult.
- Mergi la cinema impreuna cu prietenii.
- Comanda o pizza.
- Citeste in fiecare zi cateva pagini din DEX.In acest fel iti vei imbogati vocabularul.
- Organizeaza o petrecere in pijamale.
- Joaca badminton, frisbee, tenis de masa sau de camp.
- Mergi la pescuit.
- Creaza-ti un jurnal foto.
- Refa-ti pagina de pe site-ul tau social (Facebook, Myspace, Hi5, etc).
- Priveste apusul si / sau rasaritul de soare.
- Schimba-ti look-ul cu o noua tunsoare.
- Fa-ti un CD cu cantecele tale favorite.
- Actualizeaza zilnic o lista cu tot ceea ce faci in vacanta asta de vara.
- Planifica de pe acum ce vei face in urmatoarea vacanta de vara.

36 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Serios?!
Mă mir că încă nu ţi-a sărit nimeni în cap. cum să zici că vara e cel mai plictisitor anotimp? E cel mai tare! Poţi face aproape orice vrei. Ieşi şi tu cu prietenii de ziua până seara şi o să vezi că o să ţi se pară vara prea scurtă.

| Dennissel explică (pentru Adry05):

Cum am zis si mai sus SUNT OCUPATI CU FACEBOOK-UL!

| fuzzer a răspuns:

Ok, ai spus ca esti fata. Ca sa nu te plictisesti iti recomand urmatoarele chestii:
-citeste ceva, ce-ti place.
-joaca-te cu prietenii, sau chiar si singura.
-mananca inghetata, ca tot e cald.
- pe calculator, TPU, eu ma mai joc conquiztador din cand in cand.(Daca vrei sa jucam intr-o zi, iti las adresa mea, daca tot esti interesata)
-Uita-te la desene vechi, ce crezi ca ti-au marcat copilaria.
- sau la un film/serial.Eu urmaresc The Vampire Diaries, e chiar foarte interesant, si m-a atras foarte repede.

Si, faci ce-ti place.Imbina, utilul cu placutul.

-mergi in parc.
-cu bicicleta
-pe role.
fa-te cu lac. etc.

Cate sunt de facut, plictiseala e doar o simpla scuza ca sa lenevesti toata ziua.

| Dennissel explică (pentru fuzzer):

Jucam maine daca nu esti ocupat/a. Sti sa joci remi?

| prizeFTW a răspuns (pentru fuzzer):

Vreau eu să jucăm conquiztador. uite id meu de mess heart_beat205

| fuzzer a răspuns (pentru Dennissel):

Nu prea ma descurc, dar sper c-o sa ma inveti tu.

| Dennissel explică (pentru fuzzer):

E foarte simplu :*

| Rakanishuu a răspuns:

Du-te in taraba, iesi cu prietenii, mergi la un gratar cu familia, vorba lui Doarimiplacesapetrec, decoreaza-ti camera, asa am facut si eu... Mergi cu prietenii prin locuri noi din preajma, mergi la piscina, la mare, apuca-te serios de un hobby. Vara e destul de scurta si deja s-a dus jumatate... nu sta numai la calculator! :* Distractie placuta!

| Dennissel explică (pentru Rakanishuu):

Tabara s-a organizat deja,prietenii sunt ocupati cu facebook-ul, familia e ocupata, imi place camera mea asa cum e, nu am unde sa merg la piscina si nici cu cine, marea e la sute de km distanta si faza cu hobby-ul ai ceva idei?

| Rakanishuu a răspuns (pentru Dennissel):

laughing) Desenezi, canti, dansezi, te dai cu bicicleta... skateboard, role etc. Familia ocupata... spune-le sa isi faca timp si pentru tine ca iti e dor de ei puppy dog eyes la mine mergea laughing) si vezi poate reusesti sa-ti scoti si prietenii din "viata" lor in fata calculatorului. happy

| Dennissel explică (pentru Rakanishuu):

E imposibil sa ii scot din lumea lor laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E a 2-a intrebare de genu' la care raspund

Eu n-am timp pentru toate treburile si tu te plictisesti?
Oricum, daca vrei jocuri la PC uite aici cateva :
- 4Story
- Metin2
- League Of Legends

| prizeFTW a răspuns:

Uită-te la filme,joacă-te slender,caută chestii tari pe youtube, melodii, mergi la plajă, ieşi cu prietenii, stai la prieteni sau mergi în tabără.Eu am început să decorez camera.

| Dennissel explică (pentru prizeFTW):

Ai putea sa-mi recomanzi filme? please!

| prizeFTW a răspuns (pentru Dennissel):

Ok.Deci:
Zombieland
War or Worlds (1 si 2)
American pie
Scary movie
The exorcist
Exorcizarea
The Rec (1, 2)
Silent Hill
Batman
Tăcerea mieilor
The hangover (1, 2,3)
Dracula
Spy hard
Ace Ventura: Pet detective
The cable guy
liar liar
The mask.
Majoritatea sunt de comedie dar unele sunt horror.
Recomand the mask, scary movie, ace ventura comedie şi zombieland şi silenthill horror.Şi tăcerea mieilor e horror dar e ciudat. Fundă te rog?

| Dennissel explică (pentru prizeFTW):

Le-am vazut pe toate sad

| prizeFTW a răspuns (pentru Dennissel):

Uită-te la oltenii au talent atuncea big grin te pupă denis din constanţa pe mouse big grin

| Dennissel explică (pentru prizeFTW):

Si eu te pup mai denis din constanta, viata pe tine, dimineata plaja, la pranz plaja, seara plaja... vreau si euuuuu!

| snzpaul a răspuns:

Frate da-o incolo. cheama-ti prieteni si bagati o bataie cu apa.

| Dennissel explică (pentru snzpaul):

Sunt prea ocupati cu facebook-ul crying

| snzpaul a răspuns (pentru Dennissel):

E clar atunci.

| Dennissel explică (pentru snzpaul):

Alte idei mai ai?

| MetalHead04 a răspuns:

Afara cu prietenii. Jocuri la PC, muzica, filme :3 Tot ce e posibil!

| Dennissel explică (pentru MetalHead04):

Si ai ceva idei de jocuri sau filme? Merci!

| MetalHead04 a răspuns (pentru Dennissel):

Jocuri:Nosferatu,Amnesia the dark descent, SCP containment breach, The nightmare house 2, DOOM 3, Imvuthinking filme:Scary Movie, American Pie (are multe parti)"You Again"; "Little Man";"Big Daddy";"Mister Bean" puppy dog eyes cauta pe siteuri oricum sunt multe :3 dar astea care ti le-am dat le-am vazut si sunt foarte faine:3

| Verdant a răspuns:

Frate... Metin2 nu-i pentru fete laughing. Dar oricum, nu stiam de League Of Legends... s-ar putea sa-l iau.
Iti recomand sa te duci in tabara si sa-i dai foc cu un chibrit. O sa vina pompierii si o sa va jucati de-a "stinge focul". E foarte distractiv.

| Dennissel explică (pentru Verdant):

Imi imaginez. Ai avut o copilarie nefericita(scuze, dar n-am putut sa ma abtin) laughing

| Ana8785 a răspuns:

Poti citi
http://www.blogvedete.com/

Au o multime de stiri despre vedete, muzica, puictoriale reviste, filme, seriale. De toate. Eu il citesc in fiecare dimineata la cafea :-)

| danyz a răspuns:

Uita-te la anime-uri daca nu te uiti deja.Pot sa iti recomand cateva daca vrei. Daca nu iti plac atunci nu stiu ce altceva poti face in acest momentlaughing

| danyz a răspuns:

Pana la urma nu te-ai mai gandit la anime-uri?

| Dennissel explică:

Nu mai vreau sa fac nimic pe facebook, e o tampenie! Prietenii mei parca sunt dependenti de facebook. Nu mai vorbim, nu mai ne plimbam, nu mai ies afara, stau pe facebook toata ziua. crying

| Dennissel explică:

Frate esti tare trist si imi e mila de tine sad Probabil nici tu nu ai luat bacu', nu? Tristule!

| Dennissel explică:

Ma bucur ca cel putin esti sincer laughing

| prizeFTW a răspuns (pentru Dennissel):

Citeşte mesajul primit.

| IoNµTzµµ2004 a răspuns:

-Mergi la bunici.
-Stai pe afara cu prietenele.
-Deseneaza.
-Citeste o carte.
-Plimate cu rolele.
-Canta.
-Poti sa te joci cu cainele.
-Mergi la piscina.