| JustinLoveBianka a întrebat:

Buna,
stiti cumva site-uri unde pot gasi cum se petrece pastele in Marea Britanie? Va rog sa-mi spuneti site-ul sai link-ul. Dau funda pentru cel mai bun raspuns! Multumesc.

Răspuns Câştigător
| LoliQ a răspuns:

Marea Britanie

In Anglia, Pastele este o perioada de sarbatoare, animata de festivaluri, parade si de oferirea cadourilor, in special, oua de ciocolata; insa Pastele inseamna mai mult decat atat, cea mai importanta semnificatie ramanand totusi cea religioasa. Un sport traditional, practicat lunea dupa Paste, este rostogolitul oualor pe un deal. Obiceiul difera insa, de la regiune la regiune, castigatorul fiind fie oul care se invarteste mai repede, fie cel care supravietuieste la cele mai multe rostogoliri sau cel care trece printre anumite obstacole.
In Marea Britanie se spune despre copii nascuti in ziua de Paste vor avea un destin plin de noroc, iar despre cei nascuti in Vinerea Mare ca in viata vor fi urmariti de ghinion. Cu toate acestea, despre copilul nascut in Vinerea Mare si botezat in Duminica Pastelui se crede ca o putere divina l-a inzestrat cu darul vindecarii.

Daca vei spala hainele in ziua de Paste, le vei spala in zadar, caci aceasta nu se vor curata sub nicio forma. In plus, risti sa atragi asupra casei si familiei tale blestemul mortii sau risti sa-ti gasesti hainele patate cu sange.

In conceptia britanicilor, daca Vinerea Mare sau Duminica Pastelui pica pe 25 martie, mari nenorociri nationale vor avea loc in urmatoarele 12 luni. Nu se cunoaste vechimea acestei superstitii, dar anumite coincidente stranii au condus la transmiterea ei. Spre exemplu, in 1910, Vinerea Marea a picat pe 25 martie si in luna mai a aceluiasi an Edward VII moare dupa o boala scurta. In 1951, Pastele pica pe 25 martie si in mai putin de 11 luni, George VI moare subit. Urmatorul Paste care va pica pe 25 martie va fi in 2035. Oare atunci ce se va intampla?
Imi сer scuze...nu am gasit link...

3 răspunsuri:
| Smmile a răspuns:

Marea Britanie

In Anglia, Pastele este o perioada de sarbatoare, animata de festivaluri, parade si de oferirea cadourilor, in special, oua de ciocolata; insa Pastele inseamna mai mult decat atat, cea mai importanta semnificatie ramanand totusi cea religioasa. Un sport traditional, practicat lunea dupa Paste, este rostogolitul oualor pe un deal. Obiceiul difera insa, de la regiune la regiune, castigatorul fiind fie oul care se invarteste mai repede, fie cel care supravietuieste la cele mai multe rostogoliri sau cel care trece printre anumite obstacole.

SI l-am luat de aici:):http://www.apropo.ro/......me-2552946

| anka_3640 a răspuns:

Da eu stiu dar nu site stiu ca locuiesc in Anglia.Ce sa-ti zic ei se duc in pub-uri, se imbata rau de tot si fete si baieti si cam atat