| AndreeaElena97 a întrebat:

Stiti vreun site de unde pot comanda integrame.(o librarie online)?

Răspuns Câştigător
| Alexandru98 a răspuns:

Le poți lua de la orice chioșc de ziare sau librării
dacă ar fi după mine nu aș comanda de pe net, pentru că te costă taxa de transport plus T.V.A

T.V.A este taxa pe valoare adăugată, în procent de 24%, de fapt un impozit pe consum, pe care îl plătește integral consumatorul final, de obicei o persoana fizica. Acest impozit se adauga la toate marfurile si la toate nivelurile. Pretul fara TVA inseamna pretul fara acest impozit. De exemplu pretul de cost al producatorului pentru o marfa este de 100 lei. La acesta va adauga TVA de 24% si va vinde marfa cu 124 lei la comerciantul engros. Acesta va adauga la pretul de 100 lei(pretul fara TVA) adaosul sau, sa presupunem ca acesta ar fi de 20 lei si atunci pretul sau fara TVA este de 120 lei(100+20) si la acesta va adauga TVA de 24% si pretul cu care va vinde mai departe, la comerciantul cu amanuntul va fi de 148, 80 lei. Acesta va adauga la pretul fara TVA adaosul comercial, sa presupunem 30 lei, astfel ca pretul sau fara TVA va fi de 150 lei(120+30), la care va adauga TVA de 24% si va vinde marfa la consumatorul final(ultimul cumparator) cu suma de 186 lei. Sper ca mi-ai inteles explicatia.

4 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Http://www.librarie.net/? nia=86&niaadgr=phYk9s&gclid=CKLklbrL0bQCFYq-zAodViQA_w. Sper ca te-am ajutat!

| djalexandrual a răspuns:

Poti cauta pe okazii.ro sau poti downloada de pe google play daca ai telefon pe android sau tableta

| EllaCikka a răspuns:

laughing