| dragutzyka29 a întrebat:

Sunt intr-o situatie cam complicata. Am 12 ani si mie si celei mai bune prietene ne place de un coleg-acelasi. Vrem sa-i spunem asta prin cel mai bun prieten al lui dar problema e ca prietena mea e mult mai frumoasa ca mine numai ca ea are ochelari dar eu am aparat dentar fix. Ma rog si nu stiu ce sa fac. Dupa ce o sa afle cum o sa-l mai privesc. Va rog sa-mi dati niste sfaturi si nu-mi spuneti ca sunt prea mica pentru ca nu ma ajutati.

7 răspunsuri:
| Adorable a răspuns:

Buna, Luana!
Inteleg prin ce treci deoarece am fost in aceeasi situatie in clasa a 5-a, dar baiatul nu a ales pe niciuna dintre noi.
Adevarata frumusete nu se vede, se simte si se descopera greu. Daca il doresti, fa o incercare, poate te accepta. Dar tine minte ca risti sa fii dezamagita de cea mai buna prietena a ta! Daca vrei sa fii egala cu prietena ta, cel mai bine este sa nu spuneti niciuna acelui baiat si sa il iubiti amandoua in secret.

| AddaXD a răspuns:

Buna, luana!

Parerea mea este ca nu trebuie sa consideri ca esti urata [ chiar daca porti aparat dentar ], poti fi frumoasa si cu el. Oricum sunt sigura ca nu esti o fata urata happy. Legat de faptul ca ii place si prietenei tale de el, chiar daca este asa eu zic sa ramaneti totusi prietene pentru ca nu merita sa va stricati prietenia cand o puteti continua. Ai putea totusi sa ii spui, macar va sti. Daca nu simte la fel, asta este. Nu il poti obliga. Insa, daca ii place mai mult de prietena ta eu zic sa nu fi suparata pe ea sau dezamagita pentru ca nu este singurul baiat, vei mai intalni si altii si sa nu iti fie rusine sa mai dai ochii cu el de acum pentru ca nu este ca si cand ai fi facut o crima. Fa-ti curaj si mult succes! happy

| GenetiX a răspuns:

Stii pana una alta Lavinia sora Andreei, vecina cu Rodica de la 2 care este asa cum bine stii profesoara lui Bianca vecina cu Loredana de langa parcarea scolii unde sta Otilia tocmai a fost la el si i-a zis ea personal si s-a terminat deja.
Stii ce nu am inteles? O sa-l impartiti sau o sa va certati de la el intr-un final?

PS: spune-i ca-ti place de el unui baiat de care-ti place doar tie, pentru ca atunci e sigur ca chiar iti place. A-ti discutat prea mult voi colege de banca fiind si-ati ajuns la o conluzie. Reala sau Ireala ca-l placeti amandoua. La 12 ani ai tot dreptul sa placi un baiat asa ca la ce scuzi?

Răspuns utilizator avertizat
| effect a răspuns:

Sa ai mare grija sa nu te certi cu prietena ta din cauza la acest baiat
Nu cred ca se merita sa ajungeti la o cearta doar pentru ca va place de acelasi baiat
Si nu te considera niciodata mai urata, sau sa o consideri pe ea mai frumoasa
Fiecare om are ceva special si fiecare are ceva frumos al lui
Deci nu esti deloc mai prejos decat ea :-)
Eu zic totusi sa vorbesti cu prietena ta si sa decideti cum faceti cu acest baiat
Si daca ea spune ca nu se supara dupa poti incepe sa vorbesti si cu baiatul si sa incepi sa vorbesti mai mult cu el :-)

| AngoOra a răspuns:

Da dc sa ii zici?big grin
trebuie?

| khensi_4930 a răspuns:

Luana sfatul meu e sa-i spui tu in persoana si eu am facut cu la fel cu o fata si mi-a zis ca trebuia sa vin eu nu sa trimit le altcineva. Dar sentimentele trec repede cand esti copil nu tin o vesnice si eu am trecut prin multe cel mai bine sa fi tu cea carei spune. Daca accepta inseamna ca te place daca nu asta e mergi mai departe esti tanara ai un viitor minunat in fata ta.