| Munteanu_Daniel_1979 a întrebat:

as vrea sa va intreb in legatura cu telenovela uzurpatoarea cu gabriela spanic unde joaca dublu rol.intr-un episod a aratat pe cele doua personaje interpretate de gabriela spanic paola si paulina cum paola se afla in carucior cu rotile si paulina la un moment dat ii i-a mana lui paola.ce as vrea eu sa stiu e cum s-a facut oare aceasta scena ca gabriela spanic este si paola dar si paulina? v-as ruga cine stie sa-mi spuna si mie!

2 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Voi incerca sa-ti explic cum se realizeaza acest trucaj, desi nu am un material din culisele vreunui film.
Scenele acestea sunt filmate separat, cu acelasi actor, iar efectul de dublu rol se realizeaza la montaj, adica se alatura imaginile in asa fel incat sa dea iluzia ca o persoana seamana cu alta, respectiv ca sunt gemene.
Tot la montaj se fixeaza timpul de redare al filmului, astfel incat replicile aceluiasi actor sa fie spuse pe rand, ca un dialog.
Iti trimit doua tutoriale in care poti sa vezi un montaj foarte asemanator cu cel folosit pentru realizarea unor astfel de trucaje intr-un film:
http://www.youtube.com/watch?v=S_v6zKoF_y8
http://www.youtube.com/watch?v=xxX5eVFye4I

| beautifullie a răspuns:

Eu stiu ca gaby spanic are o sora geamana.insa nu a jucat in uzurpatoarea, nu seamana chiar izbitor ca in film. pur si simplu a jucat dublu rol; nu stiu sa-ti explic cum functioneaza scenele