| Anonimata345 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi să fii omenos?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu am prea auzit acest cuvint, dar este acelasi lucru cu a fi cum se cade, se mai spune despre oameni acela este sau a fost un om cum se cade adica un om pe care te poti baza, un om bun harnic gospodar un om de încredere.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Un om sufletist, plin de bunătate (milos, generos, înțelegător...).
Știi expresia aia? Când auzi despre cineva că se zice: "E pâinea lui Dumnezeu!" Ei bine, asta înseamnă.
Deci, dacă cineva ti-a zis așa, a văzut in tine, un fel de înger. day dreaming

| Furnicuta000 a răspuns:

Sa fii empatic si sa nu superi pe nimeni

| Mirel4412 a răspuns:

Sa fii politicos, rabdator, sa nu te razbuni, in principiu un om bun

| Lucian2473 a răspuns:

Sa nu fii rau, sa nu dai replici dure si nelalocul lor, sa fii respectuos. Omenos, in sensul cuvantului inseamna sa fii drept, bun prieten si mai ales sa te tii de cuvantul dat.

| OFQuestions a răspuns:

Sa fii respectuos, sa iti masori cuvintele, sa respecti opinia celuilalt chiar daca e diferita de a ta, sa nu fii misogin, sa nu te crezi mai presus "cu 10 etaje" decat ceilalti...

Rar intalnesc persoane omenoase.